startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Svadobná fotografia očami profesionála - I. časť

line

foto-video




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Keďže foto a video služby si pravdepodobne nekupujete každý deň, pre zjednodušenie vašej situácie pre vás Harum video-foto štúdio vypracovalo nasledujúcu sériu článkov. Po ich prečítaní by ste mali vedieť, na čo sa sústrediť pri výbere fotografa a kameramana, aby ste s výsledkami ich práce po Vašej svadbe boli spokojní. Tiež v nich nájdete rady, ako archivovať Vaše svadobné DVD, CD či filmy, aby Vám robili radosť aj po mnohých rokoch.
-- PR článok --
harum foto-video_01Nenahraditeľnou pamiatkou na váš svadobný deň sú fotografie, ktoré dopĺňajú svadobné video. Svadobné fotografie zvečňujú okamihy, ktoré sú vyvrcholením nezabudnuteľných situácií. Môžeme si ich pripomenúť kedykoľvek a kdekoľvek sa o ne podeliť so známymi a priateľmi.

Svadobní hostia by sa mali na vašej svadbe v prvom rade uvoľnene zabávať a nie pracovať. Ak sa predsa rozhodnete, že vašu svadbu bude fotiť niekto zo svadobčanov, mali by ste poznať najčastejšie chyby, ktorých sa amatérski fotografi dopúšťajú a čoho by sa mali vyvarovať:
  • Pri fotografovaní so zapožičaným fotoaparátom obyčajne narazia pri jeho obsluhe na problém, ktorý nedokážu pohotovo vyriešiť. Vtedy ich obyčajne obleje „studený pot“ a zaseknú sa.
  • Pri fotografovaní obradu rušia jeho priebeh, pretože nevedia zaujať správne miesto.
  • Ak nemajú skúsenosti s fotografovaním svadieb, nevedia, čo je dôležité nafotiť tak, aby bolo zachytené všetko podstatné. Vďaka tomu vznikne množstvo zbytočných záberov.
  • Plnoautomatické kompaktné fotoaparáty majú zabudovaný blesk, ktorý nedokáže dosvietiť veľký priestor, akým je kostol alebo obradná sieň, výsledkom čoho sú neostré obrázky s tmavým pozadím a červené oči. Tiež nedokážu pohotovo urobiť záber v želanom momente, pretože im to môže trvať aj niekoľko sekúnd od stlačenia spúšte a vtedy už zvyčajne býva po zaujímavej situácii. Preto odporúčame použiť filmovú alebo digitálnu zrkadlovku s externým bleskom a citlivejší film, respektíve nastaviť pri nedostatočne osvetlených priestoroch digitálny fotoaparát na vyššiu citlivosť (zvyčajne 400 ASA).
  • Ak vás bude fotografovať viacero svadobných hostí, ich zábery sa budú líšiť kvalitou i farebnosťou a bude nemožné vytvoriť z nich ucelenú reportáž. Poverte preto fotografovaním len jednu osobu.
  • V exteriéri sa vyvarujte foteniu na priamom poludňajšom slnku, ktoré spôsobuje nežiaduce tiene a prílišný kontrast. V tomto prípade odporúčame fotiť v tieni s použitím externého blesku alebo odrazovej plochy.
  • Pri fotografovaní portrétov býva častým problémom rušivé pozadie - jednoduchým riešením je napríklad nadvihnúť a v pozadí pridržať vlečku nevesty, samozrejme, ak to dovoľuje strih jej svadobných šiat.
V prípade, že necháte svadobných hostí užívať si vašu svadbu za stolom a na tanečnom parkete - teda fotografovanie vašej svadby zveríte do rúk profesionálovi, ponúkame vám praktické rady, ako postupovať pri jeho výbere:
  • harum foto-video_02S hľadaním skúseného svadobného fotografa začnite hneď, ako budete mať stanovený termín svadby.
  • Kontakty na fotografov získate v inzerciách, na internete, svadobných výstavách alebo na základe odporúčaní vašich známych.
  • Ak vás zaujali fotografie uverejnené na internete, zistite si meno ich autora a uistite sa, či vašu svadbu môže a bude fotiť práve on. Niektorí fotografi totiž spolupracujú s viacerými fotografmi a každý z nich má svoj vlastný štýl a rukopis, ktorý by vám už nemusel vyhovovať.
  • Odporúčame vám, aby ste sa osobne stretli s niekoľkými fotografmi. Nedohadujte si stretnutia v reštauráciách alebo kaviarňach, spoznajte miesto, kde fotograf sídli. Nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať vyhľadať. Bez adresy a pevnej telefónnej linky, by ste mohli mať problém ho kontaktovať pri prípadných reklamáciách.
  • Ak vám bude fotografa objednávať svadobná agentúra, požiadajte ich o sprostredkovanie osobného stretnutia s ním ešte pred svadbou. Je veľmi dôležité spoznať ho osobne a pozrieť si jeho prácu. Každý priebeh svadby je iný, niečím jedinečný a vyžaduje si individuálny prístup. Vy potrebujete nájsť takého fotografa, ktorý bude ochotný načúvať vašim predstavám.
  • Hľadajte niekoho, kto už fotografoval rovnaký druh svadby, ako plánujete vy.
  • Na stretnutie si rezervujte dostatok času, aby ste sa mohli s fotografom zoznámiť, povedať mu vašu predstavu, dohodnúť si štýl fotografovania a prejsť si s ním celý svadobný deň, krok za krokom.
  • Počas stretnutia žiadajte vidieť celý svadobný album, nielen vybrané fotografie.
  • Dohodnite sa na cene a ujasnite si, koľko a za čo zaplatíte. Fotografi ponúkajú svoje služby v niekoľkých balíkoch, rozdelených podľa ceny a rozsahu fotenia. To znamená, že inú sumu zaplatíte, ak s vami fotograf strávi celý deň od rána do rána, alebo len časť dňa, počas fotografovania v interiéri/ exteriéri, pri obrade alebo svadobnej hostine.
  • Pri rozhodovaní sa nesústreďujte iba na cenu, ale aj na rozsah a kvalitu poskytovaných služieb, ktoré vychádzajú z jeho skúseností, prístupu a fotografickej techniky (niektorí používajú lacnejšie prístroje, iní majú profesionálne sety objektívov a fotoaparátov za niekoľko stoviek tisíc korún).
  • Informujte sa, aký typ fotoaparátu fotograf používa. Set profesionálnych objektívov je rozhodujúci pre ostrosť, farebnosť a brilantnosť snímok. Výkonný blesk v kombinácii so správnou technikou používania blesku, robia zábery rovnomerne exponované, čím nezanikne ani atmosféra osvetlenia interiéru či efektových svetiel.
  • Rozhodnite sa, či si necháte fotografie zhotoviť na klasický film alebo digitál. Nie každý fotograf disponuje kvalitnou digitálnou aj filmovou technikou súčasne. Rozdiel medzi digitálom a filmom je dosť veľký. Požiadajte fotografa o ukážky filmových a digitálnych fotografií. Ideálne by bolo, ak by to boli fotografie toho istého manželského páru nafotené v rovnakom čase a v rovnakom prostredí na digitál i na film. Porovnaním zistíte farebný rozdiel aj kvalitu digitálneho a filmového fotoaparátu. Tak ako sa medzi sebou líšia farebným podaním filmy (Kodak, Fuji, atď.), podobným spôsobom sa líšia medzi sebou aj digitálne fotoaparáty.
  • Žiadajte, aby fotograf prišiel na váš svadobný deň vhodne oblečený a nerušil tak ostatných svadobných hostí.

Prečítajte si tiež Ako vybrať kameramana a Rady pre archiváciu. Pre Vašu inšpiráciu Vám odporúčame tiež prezrieť si nádhernú fotogalériu.


Svadobná fotografia očami profesionála - II. časť



rightend