startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadba japonskej princeznej Sayako

line

news
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dnes sa vydáva jediná dcéra japonského cisára Akihita, princezná Sayako. Nakoľko sa vydáva za muža neurodzeného pôvodu, stráca šľachtický titul a bude musieť žiť mimo cisársky palác. Je to prvá svadba v cisárskej rodine po 45 rokoch.

Termín svadby bol dvakrát odložený. Prvý krát v októbri minulého roka kvôli zemetraseniu, ktoré postihlo prefektúru Niigata. Nasledujúci termín - december minulého roka musel byť preložený z dôvodu úmrtia princezninej tety Takamatsu.

Sayako je posledným dieťaťom cisárskeho páru, ktoré vstupuje do manželstva. Cisár Akihito spoločne s cisárovnou Michiko porušia dlhoročnú tradíciu a sobáša sa predsa len zúčastnia. Princezná Sayako sa rozhodla zúčastniť sa obradu, odslúženom podľa prastarého šintoistického zvyku, v jednoduchých bielých šatách namiesto tradičného viacvrstvového kimona "juni hitoe". Svadobná hostina prebieha v Tokyo’s Imperial Hotel. Hotelovej recepcie by sa malo zúčastniť približne 130 pozvaných hostí.

Princezná Sayako priznáva, že na život mimo múrov cisárskeho paláca si ešte úplne neprivykla. Musí sa vysporiadať so životom bežnej japonky, čo neteší jej matku cisárovnú Michiko. Tá sa obáva, že jej dcéra nezvládne bežné povinnosti priemernej japonskej ženy. Bola vychovávaná v prepychu, kde jej splnili každé jej želanie. Ženích, pán Kuroda, ktorý je štátnym zamestnancom však tvrdí, že jej vo všetkom pomôže a že to spoločne zvládnu. Princezná si napríklad musí spraviť vodičský preukaz.

Princezná dostane zo štátnej pokladnice veno vo výške 152,5 milióna jenov (približne 43,5 milióna Sk), čo je maximum, ktoré povoľuje zákon.

Podľa princeznej Sayako, jej otec japonský cisár Akihita povedal: "Naše rodinné putá sa nemenia, takže nás môžeš z času na čas navštíviť."

Zdroj foto: Japan Today
rightend