startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Základná štruktúra svadobného obradu

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Aké časti svadobný obrad obsahuje, aká je základná štruktúra obradu, čo sa deje v jednotlivých bodoch. Nasledujúce prvky svadobného obradu sú spoločné pre väčšinu obradov západného rítu - predpísané gestá, ktoré sa počas obradu vykonávajú.

Svadba v kostolePríhovor, otvorenie a úvodná modlitba - obradník oznámi zámer zhromaždenia, uvedie mená ženícha a nevesty, privíta hostí a vyzve ich k účasti na obrade a spoločných modlitbách.

Centrálna časť obradu - obradník zdôrazní význam manželského zväzku a pripomenie ženíchovi a neveste povinnosti manželského zväzku. Rovnako môže spomenúť ako sa s novomanželmi zoznámil a priať im v novej životnej etape veľa šťastia. Potom obyčajne nasledujú čítania z Biblie, ktoré vykoná obradník sám, prípadne niektorí z prítomných hostí podľa výberu ženícha a nevesty.

Centrálna časť obradu môže byť rozdelená na dopytovanie a odovzdanie (v ľubovoľnom poradí). Dopytovanie je tá časť obradu, kedy obradník kladie ženíchovi a neveste otázku, či sa pre manželský zväzok rozhodli dobrovoľne, prípadne sa môže formálne opýtať celého zhromaždenia, či existujú prekážky brániace vo vytvorení manželského zväzku prítomných snúbencov. Odovzdaným sa rozumie časť obradu, v ktorej rodičia ženícha a nevesty formálne odovzdávajú svoje deti pre uzavretie manželstva.

Príprava na manželské sľuby – v tejto časti obradník vysvetlí prítomným význam manželského sľubu.

Manželské sľuby – manželia vzájomne potvrdia svoj manželský záväzok formou odpovede „Beriem“ prípadne „Chcem“ na otázky kladené obradníkom. V obradoch západnej kresťanskej tradícii je toto obyčajne chvíľa, kedy sa oficiálne stávajú manželmi.

Výmena prsteňov - v tejto časti obyčajne opakuje formule po celebrantovi deklarujú spoločný záväzok voči sebe a nasadia si svadobné obrúčky. V judaistickej tradícii sa stávajú manželmi práve v tejto chvíli.

Záver obradu – obradník prehlási ženícha a nevestu za oddaných. Môže nasledovať záverečná modlitba, alebo dobrorečenie, prípadne prvý manželský bozk a uvedenie novomanželov pred zhromaždením.

Autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 16.01.2006: admin, Diskusia k článku "Základná štruktúra svadobného obradu."rightend