startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Starostlivosť o vlasy vo víre vekov

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ľudstvo už od svojho zrodenia túži po kráse a uctieva ju. Jej zosobnením je ideál ženy, nazývaný Venuša. K jej nerozlučným atribútom patria dlhé vlasy, príslovečná koruna ženskej krásy. Skrášľovanie a starostlivosť o vlasy boli vlastné ženám každého veku, menila sa len forma kozmetických prípravkov a ich dostupnosť pre široké vrstvy.
umyvanie vlasovStarovekí Egypťania si hlavy z pochopiteľných dôvodov holili. Bol to najjednoduchší spôsob ako sa zbaviť nečistôt, ktoré boli prekážkou hlavne pre kňazov pri bohoslužbách. Kto sa nechcel na verejnosti ukazovať bez vlasov, mohol si zadovážiť parochňu. Naproti tomu staroveký Gréci parochne nepoužívali. Ich ideálom bola harmónia prirodzenej telesnej krásy a ušlachtilej mysle (kalokagatia).

Ženy klasického obdobia vyživovali svoje vlasy rôznymi prirodnými masťami a cudzie im nebolo ani farbenie vlasov. Zatiaľ čo si zámožné Egypťanky farbili vlasy načierno, prípadne s modrým alebo červeným nádychom, ich grécke rovesníčky dávali prednosť bledožltým či bledohnedým odtieňom. Potrebnú farbu vlasom dodávali rôzne rastlinné emulzie, ktoré sa po nanesení nechali vysušiť na slnku.

Revolúciu vo farbeni vlasov priniesol rok 1867, kedy na dokonalé odfarbenie za veľmi krátky čas poslúžil trojpercentný peroxid vodíka. Účesy sa v každej epoche prispôsobovali šatám a nebolo to len farbenie, ktoré pomáhalo tvoriť pôsobivé účesy.

Tvarovanie pomocou teplého vzduchu tiež prešlo zaujímavým vývojom. Od rôzne tvarovaných a nahrievaných kúskov železa cez veľké parochne, ktoré urodzené hlavy skrášlovali v 18. storoči, až po prvú „studenú“ trvalú onduláciu, ktorá dámsku kozmetickú výbavu obohatila v roku 1961.

Na umývanie vlasov dámy spočiatku používali len vodu a mydlo varené s bylinkami. Takto umyté vlasy však strácali lesk. To sa však zmenilo, keď v roku 1904 berlínsky farmaceut Hans Schwarzkopf na želanie istého zákazníka vynašiel vo vode rozpustnú zmes na umývanie vlasov. Zakrátko ponuku týchto zmesí rozšíril o niekoľko ďalších druhov určených pre rôzne typy vlasov. V roku 1933, krátko pred 2. svetovou vojnou, ponúkol na trh prvý nealkalický šampón. Skutočný rozmach kozmetických prípravkov však nastal až v mierových časoch. Prvý šampón v tube, Schauma, sa na nemeckom kozmetickom trhu objavil v roku 1949 a o 6 rokov neskôr aj prvý lak na vlasy Taft.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 16.01.2009: admin, Diskusia k článku "Starostlivosť o vlasy vo víre vekov"rightend