startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Spoznávame svokru

line

po svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Je prefíkaná, šarmantná, rozhľadená, často takmer „dokonalá“. Bola prvou ženou, ktorú skutočne miloval. Môže mať za sebou vynikajúcu profesijnú kariéru, rovnako ako tŕnistú cestu slobodnej matky. Počas mnohých rokov si vybudovala silnú sebadôveru, takže vám často môže pripomínať vašu vlastnú mamu. Je tu však jeden podstatný rozdiel. Táto žena sa zakrátko stane vašou svokrou.
Nevesta s mamouSúťaživosť medzi manželkou a matkou je stará ako manželstvo samo. Dnešné svokry sú tak trochu „nový živočíšny druh“, aj keď je tu vždy skryté ohnisko konfliktov a vzájomného súperenia. Je stále menej pravdepodobné, že hádky budú mať rovnaké dôvody ako v minulosti.

Čas “gazdiné v domácnosti” je nenávratne preč. Aj svokry už dnes môžu mať svoju vlastnú profesijnú kariéru a široké spektrum najrôznejších záujmov. Aj keď sú novodobé svokry vzväčša omnoho tolerantnejšie ako v minulosti, rozjatrené vzťahy matka – manželka ani dnes nie sú vzácnosťou. Čo teda môžete ako moderná nevesta urobiť pre to, aby bol vzťah s matkou vášho vyvoleného čo najharmonickejší?

Dnešné nevesty sa so svokrou čoraz častejšie stretávajú na mobile alebo na nete ako nad hrncami. Pre 35-ročnú Veroniku znamenalo prvé stretnutie so svokrou zároveň i stretnutie s majiteľkou prosperujúceho obchodu s nábytkom.

Jej svokra patrí zhodou okolností medzi tie ženy, ktoré sa po rozvode museli postarať o dve deti a zároveň sa dokázali presadiť v tvrdom obchodnom prostredí, takže ju pokojne môžeme označiť za „nezmar“ medzi ženami.

Aj napriek tomu, že i Veronikina mama má významné postavenie, nevedela by Veronika presne povedať, či jej obavy zo svokry pramenia z profesného úspechu alebo z jej dynamickej povahy.

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že svokra je úspešná obchodníčka, len málokedy je naozaj dokonalá bytosť. Obyčajne prevláda kariéra nad záujmami alebo naopak. Dobrá nevesta by mala dôkladne zistiť, čomu dáva matka jej milovaného prednosť.

Keď sa mladá študentka Kristína rozhodla vydať za svojho rovesníka Kristiána, mala obavy z toho, ako zapadne do tradičnej rodiny. Sama totiž pochádzala z neúplnej rodiny a dosť si zakladala na svojej nezávislosti, zatiaľ čo jej budúci manžel ešte stále žil v spoločnej domácnosti s rodičmi a trávil s nimi veľa času.

Nevesta s mamou_02Zásnuby boli tak pre Kristínu príležitosťou spoznať rodinu svojho snúbenca, otvorene hovoriť o dôverných veciach a vytýčiť si vzájomné hranice vzájomného rešpektu.

Detstvo strávené v širšej rodine v súčasnosti nie je žiadnou vzácnosťou. Čas zásnub je pre mnohé svokry chvíľou, kedy si kladú otázku: „Kde je moje miesto v manželskom vzťahu môjho dieťaťa? Som pre mladých vôbec dôležitá?“ Odpovedať svojím postojom na tieto otázky je pre každú nevestu tým najlepším, čo môže pre matku svojho vyvolaného urobiť.

Preto skôr ako začnete svoju svokru oslovovať „milovaná mamička“, skúste si nájsť spôsob, ako sa s ňou zblížiť. Rešpektujte vzťah s jej synom. Nesnažte sa ho riadiť, sprostredkovávať ani ho narušovať. Vzájomná „obľúbenosť“ je samozrejme výsledok dlhodobého úsilia. Na začiatku sa veľmi vypláca „mať rád“ - je to cenný ústretový krok. Prakticky sa to môže prejaviť napríklad pri svadobných prípravách, keď názor svokry nenápadne zohľadníte. Ak máte pocit, že sa vaša svokra správa nerozumne, alebo nečestne, nebojte sa ozvať. Cenou za potlačovaný hnev je len stupňujúca sa nespokojnosť, prejavujúca sa na oboch stranách. Ak máte zmysel pre humor, zachovajte si ho. Zdravá dávka smiechu je najlepší spôsob ako sa zbaviť stresu.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 09.04.2008: admin, Diskusia k článku "Spoznávame svokru"rightend