startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Skutočný príbeh čokolády - II. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Aztécka legenda rozpráva príbeh dobromyseľného boha Quetzalcoatl, známeho aj pod prídomkom „operený had“, ktorý ľudstvu priniesol kakaovník - dar z rajskej záhrady. Ukázal ľuďom ako ho zasadiť, pozbierať jeho ovocie a pripraviť z neho lahodný nápoj zvaný „Xocolatl“. Nakoniec prikázal bohu dažďa Tlatacovi, aby stromu vždy doprial dostatok vlahy a bohyni lásky Xochiquetzal, aby kakaovník ozdobila kvetmi plnými svojho ducha.
horuca cokoladaV roku 1828 vynašiel holandský chemik Coenraad Johannes van Houten spôsob, ako z jadier pražených kakaových bôbov vylisovať polovicu prírodného tuku (kakaové maslo), vzniknutý koláč rozomlieť na kakaový prášok a pomocou alkalických solí ho zbaviť horkej chuti. Jeho výrobok vstúpil do dejín ako "holandské kakao" a bol rozhodujúcim krokom na ceste k tabuľkovej čokoláde.

Za jej pôvodcu sa považuje Joseph Fry, ktorý v roku 1847 objavil spôsob ako vytvoriť formovateľnú kakaovú pastu opätovným zmiešaním kakaového tuku a holandského prášku. To podnietilo výrobu čokoládových bonbónov, ktoré na trh poprvýkrát uviedla malá spoločnosť Cadbury. Zakrátko sa objavila prvá mliečna čokoláda od dnes už svetoznámej firmy Nestle.

Dnes môžeme uspokojíť svoj maškrtný jazýček širokou paletou čokolády najrôznejšieho druhu. Jediným omedzením je obsah našej peňaženky. Povedzme si na záver pár slov o najznámejších čokoládových špecialitách.

Základom každej čokolády je čokoládový koláč, v angličtine označovaný ako "Chocolate liquor". V žiadnom prípade si ho netreba zamieňať s alkoholickým likérom (po anglicky „liqueur“). Čokoládová masa je pri bežnej teplote tuhou pastou získanou z mletých kakaových jadier. Čokoládová masa má približne polovičný obsah kakaového masla a čokoládových zložiek.

Pomer čokoládových zložiek (kakaového koláčka, prášku a kakaového masla) k ostatným ingredienciám (cukor, emulgátory, esencie) definuje základné rozdelenie čokolády na: horkú (viac ako 60 % čokoládovej zložky, mliečnu (30% čokoládovej zložky) a bielu (minimálne 20% čokoládového masla). Biela čokoláda dlho nebola považovaná za rovnocennú s predchádzajúcimi druhmi.

Rozlišujeme 3 druhy čokoládových bonbónov: belgické, ktorých hlavným rysom je hrubá vrstva čokolády, francúzke (tuffle) s tenším kabátikom, ale zato pestrou náplňou a švajčiarske, ktorých špecialitou sú exotické kombinácie čokolády s rôznymi druhmi korenia.

Moderné trendy v čokoládovom priemysle čoraz viac vyzdvihujú horkú čokoládu. Priznajme si, koľkí z nás maškrtíme čokoládu práve kvôli obľúbenej príchuti? Čokoláda bez obsahu mliečnych ingrediencií a sladkej náplne nielenže pomáha udržiavať štíhlu líniu, ale je zároveň bohatým zdrojom antioxidantov.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 18.03.2009: admin, Diskusia k článku "Skutočný príbeh čokolády - II. časť"rightend