startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Ruža ako symbol lásky

line

svadobné kytice
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ruža ma dlhú a pestrú históriu. Tento kvet je symbolom lásky, krásy, boja a politiky. Podľa fosilných pozostatkov má ruža viac ako 35 miliónov rokov. Pramatkou všetkých vyšľachtených ruží je ruža šípková (Rosa canina). Poznáme asi 100 vyšľachtených odrôd, u nás z nich nájdeme asi dvadsať.
cerene-ruze_tsp108807823V priebehu 15. storočia bol kvet ruže použitý ako symbol dvoch frakcií súperiacich o vládu nad Anglickom. Biela ruža symbol Yorkovcov a červená symbol Lancasterovcov. Ich politický zápas sa stal známym ako “Vojna ruží”.

V sedemnástom storočí sa stali kvety ruže natoľko žiadanými, že ich začali používať ako alternatívne platidlo. Manželka francúzskeho cisára Napoleóna, Jozefína, vlastnila okolo roku 1800 vo svojej záhrade Chateau de Malmaison, najväčšiu tehdajšiu zbierku ruží, ktorá poslúžila ako predloha pre prácu botanického ilustrátora Pierrea Josepha Redoute. Jeho rozsiahle dielo "Les Rose" dodnes patrí k najpozoruhodnejším vo svojom odbore.

Pestovanie ruží prišlo do Európy až koncom 19. storočia z Číny. Z týchto štepov pochádza väčšina súčasných európskych štepov, ktoré patrili medzi trvalky a vyvolali veľký záujem pestovateľov – experimentátorov, ktorí z nich vyšľachtili trvácnejšie a dlho kvitnúce odrody.

Medzi najobľúbenejšie odrody ruží patria bez pochyby kríkové záhradné ruže. Ich výhodou je nízka náročnosť na starostlivosť, vysoká odolnosť voči chorobám a škodcom, vynikajúca kvalita kvetu a dobrá schopnosť prezimovať.

Všeobecne sa verí, že ruža ako dar, je dôkazom čistej lásky. Ale poznáte význam jej farebných odtieňov? Možno budete prekvapení:

Uverili by ste, že aj keď tradičná farba ruži jej červená, väčšina symboliky viažúcej sa k tejto farbe je negatívna? V kresťanstve je červená farba ruží symbolom Kristovho utrpenia a bolestnej smrti na kríži. Grécke báje považujú červenú farbu rovnakého kvetu za znamenie vášnivej túžby, vďaka príbehu o Afrodite, ktorá prvá vlastnou krvou zafarbila biely kvet na červeno, aby tým pomohla umierajúcemu milencovi Adonisovi. V Perzii je odpadnutie lupeňa z ruže zrezanej v Anglicku považované za zlé znamenie.

biele-ruze_tsp86494871Biely kvet

V stredovekej kresťanskej Európe bývali biele ruže znamením pokory a úcty ale aj symbolom čistoty Panny Márie. Vo Walese sa dodnes dávajú biele ruže na hrob tragicky zosnulých detí na znamenie straty nevinnosti.

Žltý kvet

V modernej spoločnosti je žltá farbou radosti, potešenia, slobody a spokojnosti. V islamskej ľudovej tradícii je žltá naopak farbou ľsti, zrady a cudzoložstva.

Oranžový kvet

Oranžová farba ruží je výsledkom génovej mutácie žltého a červeného kvetu, a preto aj oranžová farba predstavuje nesebecké nadšenie a vášnivú túžbu. Lepšie to už ani nemôže byť!

Svetlo-ružové a žlté kvety v jednej kytici symbolizujú družnosť a priateľstvo.

Červené a žlté kvety spolu v jednej kytici sú znamením budúcej dobrej nálady a šťastia vo všetkých oblastiach budúceho života.

Červené a biele ruže v jednej kytici naznačujú jednotu, porozumenie a spoločný záujem. Táto tradícia pochádza z čias Henricha VII. a jeho emblému „túdorovskej ruže“ z roku 1458. Obe použité ruže boli pôvodne znakmi protivníkov vo „vojne ruží“ a ich zjednotenie je symbolom zmierenia oboch Yorkovcov a Lancasterovcov.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 25.04.2006: admin, Diskusia k článku "Ruža ako symbol lásky"rightend