startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Rozmanité fotografické štýly

line

foto-video
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Hľadanie toho správneho svadobného fotografa nezaškodí ak sa vopred zoznámite s rôznymi prístupmi k fotografii (nielen svadobnej). Dobrý svadobný fotograf ich dokáže ponúknuť hneď niekoľko, stačí si len vybrať tú správnu.

Stastni novomanzeliaReportážna fotografia

Ako nadpis napovedá, fotograf sa na rozdiel od "pózovacích" záberov snaží zachytiť tie najzaujímavejšie momenty "vo víre udalostí". Tento fotografický štýl nebude obsahovať skupinové zábery a nemá ani pevnú štruktúru. Na reportážnej fotografii sa môžete stretnúť s nenútenými pózami, zábermi na najmenšie družičky, pážatá s prsteňmi, ženíchovho svedka, či uvádzačov. Fotograf-reportér by mal ovládať umenie splynutia s davom, aby si prítomní ani nevšimli, že ich niekto fotografuje. Tento fotografický štýl si vyžaduje dobré oko, rýchle prsty a dlhodobé skúsenosti. Nezriedka sa pri využití tohto fotografického štýlu zúčastňuje niekoľko fotografov súčasne, aby zachytili čo najviac zaujímavých momentov. Reportážna fotografia zachytí pre svadobný album celkovú atmosféru podujatia. Niekoho môže sklamať absencia "kľúčových bodov" svadby, málo romantických záberov, chýbajúce zábery s rodičmi.

Formálna fotografia

Na obrázkoch zo starých svadobných albumov môžete vidieť rodinné fotografie, na ktorých stoja rodinní príslušníci v rade za sebou, nikto nevie ako sa tváriť a niektorých ani poriadne nevidno. Tieto časy už našťastie pominuli a každý kvalifikovaný fotograf už dnes dokáže skupinu vhodne rozostaviť a naladiť tak, aby skupinové fotografie vyzerali prirodzene. Tento typ fotografií patrí obyčajne k najcennejším vo svadobnom albume.

Čas formálnej fotografie prichádza obyčajne po svadobnom obrade. Niektoré fotografie môžu byť štylizované pózy, iné portréty alebo prirodzené zábery šťastného páru. Štylizované pózy nemusia nutne znamenať klišé. V každom dobrom svadobnom albume sa nájde aspoň jedna fotka novomanželského páru na lavičke alebo pri jazierku. Hlavným účelom týchto záberov je vzájomný vzťah manželského páru. Tomuto typu fotografie Nevesta u fotografačasto pristanú zvláštne efekty, akými sú kolorovanie, zaoblené alebo zúbkovité okraje.

Kolorovaná fotografia

Kolorovanie fotografie sa docieľuje pomocou špeciálnej chemikálie pridávanej počas spracovávania negatívu. Najpopulárnejšími kolorovanými odtieňmi sú sépiová a svetlomodrá.

Ručné kolorovanie

Skôr ako prišli počítače a digitálne fotoaparáty, fotografie na negatíve sa kolorovali ručne. Tento efekt sa využíval zvlášť na nevestinej kytici. Zvyšok fotografie obyčajne zostal čiernobiely.

Avantgardná fotografia

Tento umelecký štýl posunul vnímanie fotograife do novej "pokrokovej" roviny prostredníctvom zvláštnych uhlov, geometrických tvarov a tieňa. Vo svadobnom albume by sa mala používať len veľmi opatrne.

Čiernobiela fotografia

Ciernobiela fotografiaČiernobiela fotografia je opäť na scéne a dáva svadobnej príležitosti umelecký rozmer. Tento typ fotografie sa cení najmä pre prácu s odtieňmi, svetlom a zvýraznením kontúr. Je oveľa atmosférickejšia ako jej farebný náprotivok. Farebná fotografia má aj naďalej svoje nezastupiteľné miesto pri "zvečňovaní" kvetinovej výzdoby, či detailov šiat svadobných družičiek. Z farebných fotografií môžete vždy urobiť čiernobiele, ale naopak už to nie je také jednoduché.

Digitálne efekty

Preč sú časy, keď svadobné fotografie za daždivého dňa museli zostať zamračené. Počasie vás môže nepríjemne zaskočiť, ale špeciálne efekty dokážu vymeniť oblaky za slnečnú oblohu. Dobrý fotograf môže touto úpravou jednej fotografie stráviť aj hodinu, preto buďte pri jej aplikácii opatrní.

Cross processing

Tento drahý a náročný fotografický efekt sa využíva pre zvláštne zvýraznenie určitých farieb na fotografii. Miesto klasického filmu sa na jeho dosiahnutie používajú diapozitívy.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 27.06.2006: admin, Diskusia k článku "Rozmanité fotografické štýly"rightend