startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Rozkrojenie svadobnej torty

line

svadobný stôl
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Svadobná torta bola vždy plná symboliky, veď tradícia jej lámania nad hlavou nevesty má korene už v starovekom Ríme. S časom sa však menia aj tradície a tak sa jedným z ústredných rituálov svadobnej hostiny postupne stalo rozkrojenie svadobnej torty.
banner

Priprava tortyPragmaticky vzaté, vznikol tento rituál ako východisko z núdze. Svadobné torty z jednoduchého pečiva postupne rástli na zložité umelecké diela s mnohými poschodiami a bohatou výzdobou. Pre nevestu bolo čoraz zložitejšie rozkrojiť tortu samostatne a potrebovala pevnú ruku svojho partnera.

Aby bolo rozkrojenie torty ešte atraktívnejšie, veľa novomanželov zdobí torty špeciálnymi cylindrami. Tradičné figúrky ženícha s nevestou môžete nahradiť živými kvetmi, hrdličkami, prípadne ľubovoľným náboženským symbolom. Fantázii sa medze nekladú. V anglofónnom svete sa rozkrojenie torty spája s ďalším tradičným viktoriánskym rituálom „ťahaním talizmanov“, ktoré tiež v súčastnosti začína byť znovu populárne. Pri tomto rituáli sa do torty zapečú drobné šperky rôznych tvarov na červenej šnúrke a podľa ich tvaru sa určí čo novomanželov v budúcnosti čaká.

Možno Vás ani nenapadlo, že pri rozkrojení torty by mohli nastať nejaké problémy. Nakoniec určite každý to už niekedy robil na narodeninových oslavách. Avšak predtým, než vezmeme do ruky nôž, je lepšie sa na spôsob krájania torty opýtať. Ak je totiž torta zdobená nezvyčajnou technikou, mohlo by sa stať, že sa rozpadne a to určite nikto nechce.

Kusok tortyKuchár pravdepodobne odporučí rozkrojiť tortu od spodného poschodia. Krájať by sme mali skôr nožom ako lopatkou. Prvý kúsok nemusí byť príliš veľký. Vykrojíme ho nožom, položíme na tanier a rozkrojený môžeme použiť na vzájomné "kŕmenie".

Fotografie z rozkrojenia svadobnej torty patria bez debaty k najobľúbenejším svadobným chvíľam. Netreba zabudnúť včas upozorniť fotografa na momenty, ktoré si chceme zachovať. Dáte prednosť tradičným momentkám alebo máte radšej dokumentačný štýl? Záleží vám na detailoch alebo vám budú stačiť celkové zábery?

V minulosti se považovalo za samozrejmosť, že svadobní hostia dostali na cestu domov „výslužku“ zo zákuskov na svadobnom stole a rovnaký balíček dostali aj tí, ktorí sa nemohli svadby zúčastniť. Bohužial v súčastnosti sa od tohto pekného zvyku upúšťa.

Autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 11.11.2005: admin, Diskusia k článku "Rozkrojenie svadobnej torty"rightend