startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Rozdelenie vôní - vône pre ženy

line

make-up
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Parfém je s nami už celé tisícročia, ale len nedávno prírodné esencie začali vytláčať syntetické prísady. Tak sa spočiatku luxusný tovar sprístupnil širokým spoločenským vrstvám a v praxi sa ustálilo rozdelenie vôní do parfúmových "rodokmeňov".

parfumyKvetinové a ovocné vône

Nositeľom kvetinových vôní sú éterické oleje, prchavé olejnaté látky príjemnej vône, uložené v rôznych častiach rastliny (lupene, plody, listy, korene, kôra alebo drevo). V súčasnosti poznáme približne 3 000 rôznych éterických olejov s viac ako tisíckou známych účinných látok.

Parfumy kvetinových vôní bývajú sladké, často nenápadné, ale aj výrazné. Patria k najpopulárnejším a najpočetnejším parftumovým prísadám. Ak v parfume dominuje jediná kvetinová vôňa, nesie označenie “soliflore.” Zmes viacerých vôní sa nazýva buket.

Medzi známe kvetinové vône patria: Chanel No. 22, Curious Britney Spears, Estee Lauders Pleasures and White Linen, Joy od Jeana Patou, L’Air Du Temps od Niny Ricci a Safari pre ženy od Ralpha Laurena.

Športové vône

Skupina čistých vôní s mimoriadne sviežou stopou pripomínajúcou vôňu mydla. Športové vône nachádzajú svoje uplatnenie predovšetkým medzi kolínskymi vodami. Prvou priemyselne vyrábanou značkou kolínskej bola svetoznáma "4711", ktorej meno je zároveň číslom ulice, kde v roku 1972 stál obchod jej výrobcu Wilhelma Mulhensa. Recept na túto "zázračnú vodičku" mu vraj daroval istý karteziánsky mních ako svadobný dar.

Medzi známe športové vône patria: Cashmere Mist od Donna Karan, Estee Lauder Alliage, Lily Chic od Escada, Ralph Lauren Polo pre ženy a Tommy Girl byod Tommy Hilfiger - obľúbená najmä medzi násťročnými slečnami.

Prírodné vône

Prírodné alebo tiež "zelené" vône ponúkajú čistú a praktickú alternatívu pre každú milovníčku prírody, jednoduchosti a ľahkosti. Medzi známe značky tohto rodokmeňa patria: Burberry London, Calvin Klein Escape pre ženy, Calvin Klein Truth pre ženy, Chanel No. 5, Elizabeth Taylor White Diamonds, L’Instant de Guerlain od Guerlain, Poison od Christian Dior, Romance od Ralph Laurena a True Star od Tommy Hilfiger.

parfumPižmové vône

Pižmové alebo tiež olejnaté vône zanechávajú výraznú a zmyselnú stopu. Ich hlavnou prísadou je pižmo (mošus), ktoré sa získava zo žliaz kabara pižmového. Jeho hrejivý a exotický tón sa snúbi s dlhodobým účinkom. K známym parfumom tejto skupiny patria: Caleche od Hermes, Dolce & Gabbana for Women, Lagerfeld Sun * Moon & Stars, L’Aminant od Coty, O Oui od Lancôme a Shalimar od Guerlain.

Drevnaté vône (Cyphre)

Drevnaté vône vďačia za svoje netypické označenie francúzskemu voňavkárovi Françoisovi Cotymu (1874-1934) a združujú opojné esencie bergamotu, jazmínu a lišajníka konárika slivkového (Evernia prunastri), v angličtine známeho zľudovelým pomenovaním „oakmoss“. Ich tón pripomína puket horčice a marhuľe. K známym parfumom tejto skupiny patria: Chanel No. 19, Miss Dior od Christiana Diora, Envy Me od Gucciho, Michael Kors, Paloma Picasso Perfume a Romance od Ralpha Laurena.

Orientálne vône

Rodokmeň korenistých orientálnych vôní (prezývaných „ambers“) je buketom zvieracích pachov so stopou vanilky, kvetín či drevín. Charakteristická zmes kadidla (Boswellia sacra) a silice vetvičiek gáfrovníka lekárskeho (Camphora officinalis) priam dýcha rozkošami krajín úrodného polmesiaca. Spomedzi exotických vôní patria k najobľúbenejším: Calvin Klein Obsession, Emeraude od Coty, Estee Lauder Youth Dew, Lancôme’s Magic Noir a Tresor, Organza a Organza Indecence od Givenchy, Still od Jennifer Lopez, Ysatis od Givenchy a Opium od Yves Saint Laurent.


line
line

Diskusia


forum 17.02.2009: admin, Diskusia k článku "Rozdelenie vôní - vône pre ženy"rightend