startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Zopár dobrých rád nielen pre svadobných hostí: pozvanie na svadbu.

line

svadobné oznámenie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Práve prišla poštou obálka: boli ste pozvaní na svadbu. Čo teraz?
Ak skutočne nemáte chuť ísť na svadbu, nechoďte. Ak naozaj nie ste blízkymi osobami ani neveste, ani ženíchovi, a zároveň Vám na tom nezáleží, bolo by lepšie ak by ste na svadbu naozaj nešli. Možno Vás pozvali iba na nátlak rodičov, ktorí napríklad cítia k Vám profesionálne alebo iné záväzky. Ak to nie je pre vás veľmi dôležitý vzťah, prečo neprenechať miesto na hostine inému hosťovi?

Ruky novomanzelovPokiaľ sa na svadbe neplánujete zúčastniť, vyrozumejte svadobný pár tak skoro ako je to len možné. V prípade že je k pozvánke pripojená aj kartička, pošlite ju späť a prípadne pripojte krátky lístok s ospravedlnením. Taktiež sa môžete telefonicky ospravedlniť. V prípade že sa svadby nezúčastnite, neočakáva sa, že pošlete dar. Prípadne môžete zaslať peknú pohľadnicu so želaním pre novomanželov, tak aby prišla približne týždeň po sobáši.

Ak sa plánujete svadby zúčastniť, taktiež vyrozumejte svadobný pár čo najskôr. Vaša skorá odpoveď im veľmi pomôže pri plánovaní svadby.

Koho so sebou?

Svadby môžu byť drahé. Každý ďalší hosť znamená ďalšie náklady. Plánovanie svadby zahŕňa veľa kompromisov. Svadobný pár a ich rodiny si možno nemôžu dovoliť pozvať každého koho by chceli a zároveň ani nechcú nikoho uraziť.

Pozrite sa lepšie na obálku v ktorej prišlo pozvanie. Komu je adresovaná?
  • ak je adresovaná iba Vám: vaši hostitelia očakávajú, že prídete sám/sama. Určite Vás zároveň usadia s ďalšími hosťami bez partnerov, alebo s vašimi známymi. S blížiacim sa dátumom svadby sa môžete svadobného páru spýtať, či nepozvali ďalších spoločných priateľov a potom prísť na svadbu spolu s nimi.
  • ak je adresovaná Vám a “hosťovi”: Vaši hostitelia pozývajú okrem Vás aj partnera/partnerku podľa Vášho výberu. Čo najrýchlejšie si naplánujte spoločnosť a zašlite kartičku s menom Vášho hosťa, aby mohli naplánovať zasadací poriadok a spraviť menovky.
  • ak je adresovaná Vám a Vašej druhej polovičke – Vaši hostitelia pozývajú iba vás dvoch. Ak máte aj deti – je mi ľúto, tie nie sú pozvané. Neurážajte sa. Vaše deti sú nepochybne roztomilé a slušne vychované. Možno to však nie je udalosť zameraná aj na deti. Pokúste sa brať do úvahy, že je to významný deň pre svadobný pár a možno deti práve nezapadajú do ich vysnenej svadby. Namiesto toho, aby ste boli dotknutí, nájdite pre deti opatrovateľku a zabavte sa.
  • ak je adresovaná Vám, Vašej polovičke a uvedené sú aj mená detí potom ste všetci vítaní. Taktiež ak je na pozvánke uvedené “a deti” “a rodina” po vašich menách, alebo “rodina (Vaše meno)”. Opäť ak zasielate kartičku, napíšte presne počet osôb aby ste hostiteľom uľahčili plánovanie svadby.
Nie je vhodné žiadať svadobný pár alebo hostiteľov, aby ste mohli so sebou zobrať ďalších hostí, ani keď sú to Vaše deti. Prípade že sú Vaše deti pre Vás problémom a nemôžete sa bez nich svadby zúčastniť, v tom prípade sa ospravedlňte z rodinných dôvodov a nechajte to tak.

Tanier s pochutkouV prípade špeciálnych okolností o ktorých si myslíte že Vaši hostitelia o nich nevedia, ako napríklad bezbariérový prístup, môžete to slušne spomenúť v odpovedi na pozvanie (napríklad “dúfam, že moja potreba bezbariérového prístupu Vám nebude pôsobiť problémy). Nie je vhodné žiadať ani špeciálnu stravu, okrem prípadu ak je v ponuke. Ak prídete na hostinu a podáva sa niečo čo nemôžete jesť, jednoducho to nejedzte. Ak máte alergiu na jedlo alebo prísne obmedzenia z náboženských dôvodov, pre istotu sa pokúste najesť pred svadbou.

Byť dobrým hosťom nie je také ťažké. Iba si spomeňte na slušné spôsoby správania. Ak ste ich zabudli, alebo ste sa nikdy žiadne nenaučili, pamätajte na to, že svadobný deň je najdôležitejší deň v prvom rade pre svadobný pár a ich rodiny. Chcú si ho užiť so svojimi hosťami, ale táto udalosť nie je o Vašom rozmaznávaní a preto dajte šťastie páru pred svoje osobné pohodlie. Svadobný pár a ich rodiny Vás poctili tým, že Vás pozvali na svadbu: oplaťte im láskavosť svojou zdvorilosťou a ohľaduplnosťou.


line
line

Diskusia


forum 23.06.2006: mon, re: Diskusia k článku
forum 16.09.2005: admin, Diskusia k článku "Zopár dobrých rád nielen pre svadobných hostí: pozvanie na svadbu."rightend