startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Kto prednáša prípitok na svadobnej oslave

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Svadobný prípitok patrí k najobľúbenejším chvíľam svadobnej oslavy. Prvýkrát sa vraj na zdravie pripilo v 16. storočí vo Francúzku, keď muži pri stole bežne pripíjali na zdravie prítomným dámam. Tento zvyk sa neskôr ustálil na tradíciu, ktorá je dodnes neodmysliteľnou súčasťou každej svadobnej hostiny.
PripitokPrvý prípitok na svadbe by mal tradične patriť ženíchovmu svedkovi hneď potom, ako sú všetci hostia na svojich miestach (pri koktailovej oslave hneď ako ženích s nevestou privítajú a usadia posledného hosťa). V prípade, že je na svadbe prítomný pastor a novomanželia si želajú jeho požehnanie, prípitok nasleduje až po ňom.

Niekedy okrem príhovoru ženíchovho svedka prednesú svoje prípitky aj otcovia novomanželov, aby pozdravili rodinu toho druhého a dali najavo ako ich manželský zväzok teší. Prípitok po nich môžu predniesť aj hlavná družička, prvý družba a nakoniec aj ženích, ktorý sa pri tejto príležitosti môže prihovoriť rodičom aj svokrovcom.

Svoj prípitok rodičom môžu spoločne predniesť aj nevesta so ženíchom kedykoľvek počas svadobnej hostiny. Obsah príhovoru by mal byť srdečný ale stručný. Svadobný stôl nie je práve najvodnejšie miesto pre štipľavé poznámky ani intelektuálne úvahy.

O tom, kto a kedy bude prednášať prípitok by okrem prvého družbu a novomanželov mal vedieť aj DJ, prípadne starejší. Ak sa chystáte predniesť príhovor a ste emocionálny typ, je dobré ak si ho napíšete vopred, prípadne ho dáte niekomu prečítať.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 05.06.2007: admin, Diskusia k článku "Kto prednáša prípitok na svadobnej oslave"rightend