startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Pridávajú nám víno alebo pivo na páse

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Konzumácia alkoholu so sebou prináša aj množstvo dietetických otázok. Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, koľko kalórií v sebe skrýva jedno veľké pivo? Je viac kalórií v bielom, alebo červenom víne? Možno práve v nasledujúcich riadkoch nájdete uspokojivú odpoveď.
pohar vinaAj keď to na prvý pohľad nevyzerá až tak vážne, kalórie obsiahnuté v pohári zlatého či rubínového moku sa síce pomaly ale dôkladne spočítavajú, takže keď sa nabudúce vyberiete na „jedno pivo od smädu“, či neodoláte poháriku dobrého vínka po ťažkom týždni, skúste sa zamyslieť na nasledujúcimi skutočnosťami:

Alkohol je predovšetkým zdrojom „prázdnych“ kalórii, ktorých jedinou hodnotou je okamžitý prísun energie. Takmer všetky alkoholické nápoje obsahujú cukor a stopové množstvo vitamínov, ktoré však nedokážu pozitívnym spôsobom ovplyvniť celkovú životosprávu.

Ľudia, ktorí majú ťažkosti s nadváhou, v skutočnosti naberajú kalórie prostredníctvom alkoholu vo väčšej miere ako ich štíhlejší rovesníci. Kalórie z alkoholu sa ukladajú predovšetkým v tráviacom systéme a vnútornostiach. Ak sa chcete zbaviť „pivného mozoľa“, všímajte si koľko alkoholu konzumujete a skúste to obmedziť.

Alkohol je sám osebe vysoko kalorický. Stačí pridať malé množstvo do koktailu s ovocnou šťavou a ďalšími sladkými prísadami a z nevinne vyzerajúceho koktailu je kalorická bomba.

Nealkoholické pivo

má v skutočnosti rovnaké množstvo kalórií ako jeho alkoholická varianta - 148 kalórií v pollitrovom pohári piva. V prípade, že dáte prednosť chmeľovému zlatu v odľahčenej podobe, pomer sa zníži na 99 kalórií na polliter.

Suché víno

býva menej kalorické ako sladké. Napríklad pohár suchého vína má približne 106 kalórií, oproti tomu pohár sladkého dezertného vína sa vyšplhá až na 226 kalórií. Ak si teda dáte jeden pohár suchého pred slávnostnou večerou, ďalší po nej a neskôr k dezertu ešte jeden, množstvo kalórií, ktoré ste práve preliali hrdlom, sa vyšplhá na úctihodných 400 a to sme ešte nepripočítali kalórie na tanieri.

Tvrdý alkohol

Množstvo kategórií v gine, rume, vodke či whisky závisí od stupňovitosti konkrétneho alkoholu. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že množstvo kalórií v liehovinách je v porovnaní s vínom dvojnásobné.

Likéry

Množstvo kalórií v likéroch je veľmi kolísavé. Obozretní by sme mali byť najmä pri tých sladších. Jeden pohár ovocného šnapsu v sebe skrýva asi 108 kalórií a štamprlík mentolového likéru až 186 kalórií.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 18.01.2011: admin, Diskusia k článku "Pridávajú nám víno alebo pivo na páse"rightend