startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Priatelia pre neúnavný život

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

O vplyve vrstovníkov sa často hovorí len v súvislosti s pubertou, ale len čo prekročíme prah prvého zamestnania a založíme si rodinu, rozhostí sa okolo tejto témy podozrivé ticho. Nemálo psychologických štúdií už dokázalo, že nás okruh najbližších priateľov a spolupracovníkov ovplyvňuje viac, než by sme priznali.
druzicky_01Znalci ľudskej psychiky preto odporúčajú starostlivo dbať na výber ľudí, ktorých si „púšťame pod kožu“. Okruh dôverníkov preto definovali ako štvoricu vzorov, ktorých prítomnosť jedinečným spôsobom obohacuje život každého jednotlivca.

Prorok

Je typom človeka, ktorý nás upozorňuje na nebezpečné kroky a rozhodnutia v živote, robí nás zodpovednými za vlastné správanie a zároveň povzbudzuje k čestnému konaniu aj vtedy, keď to nie je jednoduché. Prorok je často výzvou a „tŕňom v päte“, keďže jeho hlavným poslaním je byť „poslom pravdy“, pre ktorú sa oplatí prinášať obete a nehľadieť na bolesť a prípadnú ujmu.

Cheerleader

Vyvážiť ustavičné otázky a spochybňovanie „proroka“ môže len niekto s darom bezpodmienečnej lásky, povzbudenia a tolerancie. Kritika a povzbudenie sú ako dve strany jednej mince. Od kritiky je bez povzbudenia len krôčik k "vyhoreniu". Bez povzbudenia ľahko klesneme pod ťarchou vlastných pochybností alebo často nereálnych očakávaní svojho okolia.

Vtipkár

Po kritike a povzbudení je príslovečným "korením života" smiech. Priatelia s nám blízkym zmyslom pre humor sú v našej blízkosti nenahraditeľným protijedom na nespokojnosť a prekážky na ceste životom. Humor nám pomáha povzniesť sa nad vlastné nedostatky a zachovať si potrebný nadhľad.

Spoločník

A nakoniec je tu "spoločník" - priateľ, ktorý dokáže počúvať a v spoločnom rozhovore hľadať a nachádzať skryté nuansy v našom chovaní. Ak sa mu dokážeme zdôveriť, pomôže nám odhaliť skryté príčiny našich obáv, úzkosti a tvrdohlavosti.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 28.10.2009: admin, Diskusia k článku "Priatelia pre neúnavný život"rightend