startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Premeny svadobného albumu

line

po svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Aby sme všetkým budúcim novomanželom uľahčili výber spomedzi rôznych druhov svadobných albumov a najčastejšie používaných fotografických štýlov, prinášame v dnešnom článku základný prehľad dostupných možností.
zakladacie albumyNie je to tak dávno, keď priemerný svadobný album predstavoval jednoduchú zbierku čiernobielych fotografií s rozmerom 10 x 15 cm nalepených vo štvorici na čiernom podklade a zviazaných v koži. Čiernobielu fotografiu postupne nahradila farebná, neskôr digitálna fotografia a spoločne s obsahom prešiel vývojom aj obal, pre jedny z najdôležitejších životných spomienok.

Čo k tejto náhlej zmene viedlo?

Začalo sa to príchodom 35 milimetrového filmu, čo zefektívnilo fotografovanie. Vďaka rýchlemu rozšíreniu digitálnej fotografie v posledných rokoch sa počet snímkov ešte zvýšil a s ním nastúpil trend známy ako „fotožurnalizmus“, s dôrazom na zachytenie jedinečnosti chvíľ a minimálne zastúpenie statických záberov.

S novými trendami vo svadobnej fotografii sa objavili aj nové štýly pre svadobné albumy. Strohé kožené dosky vystriedali štíhle atraktívne tvary inšpirované módnymi časopismi a grafickým dizajnom, ktorý kopíroval kreatívne zmeny obsahu vo vnútri, akými sú zvýšený počet fotografií na stránke, colorovanie alebo rôzne druhy panorámy, polopanorámy alebo falošnej panorámy.

viazane albumyZakladacie fotoalbumy

Fotografie v tomto albume majú jednotlivé strany preložené tenkou priesvitnou fóliou alebo listom matného papiera. Jednotlivé strany môžu byť viazané alebo vlepené do albumu.

Viazané albumy

Existujú 2 typy viazaných svadobných celostránkových albumov, v ktorých je každá fotografia pevne prilepená a prispôsobená rozmerom strany. Pri reverzných alebo matte albumoch je fotografia vystupujúca nad povrch stránky a jej okolie je doplnené kolážou. Fotografie na n8protivných stranách sa vzájomne nedotýkajú. Stránky kolážového albumu môžu byť doplnené paspartou s jedným alebo niekoľkými otvormi s farebným okrajom alebo aj bez neho.

digitalne albumyDigitálny svadobný album

Najnovšie trendy fotografického dizajnu spoločne s mnohými prvkami z predchádzajúcich albumov sa snúbia s technickými možnosťami nového tisícročia, aby vytvorili svadobný album s takmer nekonečnými možnosťami. To znamená nielen viacero fotografií na stránke, ale aj zvýraznenie najrozmanitejších podrobností spôsobom, akým to donedávna nebolo možné. Prekrývanie jednej fotogfafie do druhej, tiene, farebné prechody, obrázky „rozsypané po stránke“, alebo kytica nevesty v pozadí každej stránky albumu, ktorá môže byť rovnako tenká ako list v knihe.

Všetky uvedené techniky môžu albumu dodať dramatický náboj a v obrazoch vyrozprávať jedinečný príbeh lásky. Aj dobrý vkus má svoje pravidlá. Svadobný album by nemal byť prezdobený, aj keď nie je vždy ľahké tomuto pokušeniu odolať. Prvé stránky svadobného albumu by preto mali byť skromnejšie a grafické prekvapenia majú svoje miesto bližšie k stredu. Podobne ako hudobná skladba, ktorá začína pomaly a nenápadne, ale s každým nasledujúcim taktom je stále silnejšia a razantnejšia.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 11.03.2008: admin, Diskusia k článku "Premeny svadobného albumu"rightend