startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Prečo sa hádame?

line

po svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Najčastejšie sa hádame pre peniaze, sex, rozhodnutia, plánovanie času, hodnoty, výchovu detí, povinnosti v domácnosti. Ak sme v detstve nevideli pozitívne príklady vyjadrovania odlišných názorov u rodičov, ťažšie sa učíme predkladaniu vlastných názorov. Je potrebné naučiť sa vyjadriť svoj názor bez toho, aby bol dôvodom na hádku.
Hadka_01Najčastejšie sa hádka začína tým, že muž spochybňuje pocity alebo názory ženy a ona naňho reaguje nesúhlasne. A tak podnetom pre hádku u muža je skutočnosť, že žena nesúhlasí s jeho stanoviskom. Žene sa zas nepáči spôsob, akým sa s ňou muž rozpráva. Žena potrebuje, aby ju muž najskôr vypočul a pochopil dôvod jej rozčúlenia, potom môže vnímať i jeho vysvetľovanie. Hádky najčastejšie vznikajú nie preto, že spolu dvaja ľudia nesúhlasia, ale preto, lebo muž má pocit, že žena nesúhlasí s jeho stanoviskom alebo sa jej nepáči spôsob, akým sa s ňou rozpráva. Často s ním nesúhlasí, lebo neuznáva jej stanovisko alebo sa s ňou nerozpráva so záujmom. Keď sa ľudia naučia navzájom si prejavovať uznanie, nemusia sa vôbec hádať.

Muži majú sklon k hádkam najčastejšie vtedy, keď urobia chybu alebo svoju vyvolenú nahnevajú. Keď muž sklame ženu, chce jej vysvetliť, prečo by nemala byť sklamaná. Myslí si, že svojími dôvodmi jej zlepší náladu. Lenže neuvedomuje si, že keď je nahnevaná alebo nešťastná, najväčšmi zo všetkého potrebuje, aby ju muž vypočul a pochopil jej pocity. Muž najviac potrebuje súhlas ženy. Ak muž urobí chybu, zabudne niečo zariadiť, prípadne splniť nejakú povinnosť, žena si vôbec neuvedomuje, ako sa ho to dotýka. V tejto situácii potrebuje jej lásku najviac. Keď mu odmietne súhlas, ani si neuvedomuje, ako ho tým zraňuje. Žena si často myslí, že cíti sklamanie, ale muž to vníma ako nesúhlas.

Niekedy ženy vyvolávajú hádky bez toho, aby si to sami uvedomovali. Najčastejšou príčinou je nadobudnutý dojem, že muž spochybňuje pocity ženy. Naopak žene sa často nepáči spôsob, akým sa s ňou muž rozpráva. Ženy potrebujú uznanie, muži zas súhlas. Ženy si vôbec neuvedomujú, že komunikujú i pohľadmi a tónom hlasu. Slová môžu byť láskyplné, ale výraz tváre, alebo tón hlasu muža zraňujú a on sa bráni tým, že v žene vyvolá pocit, že sa zachovala nesprávne. Spochybňovaním jej pocitov dáva nepriamo signál, ktorý ju utvrdzuje v tom, že pravdu má on. A tak k hádkam dochádza preto, že ženy nehovoria o svojich pocitoch priamo. Namiesto toho, aby žena jasne povedala, čo sa jej nepáčilo alebo čo ju sklamalo, žena kladie rečnícke otázky a podrobuje muža krížovému výsluchu, pri ktorom používajú nesúhlasný tón hlasu. Myslí si, že dáva lekciu. Opak je pravdou. Vytvára atmosféru strachu a odporu, pri ktorej muž stráca motiváciu.

Mnohí ľudia si myslia, že láska znamená „povedať všetko tak, ako je“. Človek môže byť úprimný a priamy, pokiaľ ide o pocity, ale musí ich vyjadrovať tak, aby neurážali a nezranili. Láskyplná komunikácia je najlepší spôsob ako sa hádke vyhnúť.

spracovala: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 23.03.2009: admin, Diskusia k článku "Prečo sa hádame?"rightend