startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Prečo je stres neduhom súčasnosti

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V dobe keď objavy v medicíne a technike pokročili ako nikdy predtým, vďaka čomu ľudia žijú oveľa dlhšie a určite ľahšie ako v minulosti, je stres prekvapujúco dominantným problémom súčasnej spoločnosti a ovplyvňuje zdravie jednotlivca výraznejšie ako ktorákoľvek iná choroba.
stresOdhaduje sa, že zhruba 80 % percent všetkých návštev ordinácií praktického lekára má nejakú súvislosť so stresom, ktorý je celosvetovo najčastejšou príčinou pracovnej absencie. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila stres za "najzhubnejšiu chorobu 21. storočia."

Za pozornosť pritom stojí, že stres ako taký nie je v ľudských dejinách ničím ojedinelým. Už naši prvotnopospolní predkovia museli každodenne čeliť divokým šelmám, kmeňovým konfliktom a nepriazni prírody. Na bezprostredné ohrozenie ľudský organizmus reaguje vylučovaním adrenalínu a kortizolu - hormónov, ktoré zvyšujú krvný tlak, tepovú frekvenciu srdca, utlmujú činnosť tráviacej sústavy a zvyšujú prietok krvi vo svaloch a dôležitých vnútorných orgánoch ľudského tela. Týmto spôsobom sa telo už od najstarších čias pripravuje na boj, útok alebo únik.

Reakcia ľudského tela na ohrozenie sa ako vidno nezmenila, zmenili sa len podnety, ktoré ju vyvolávajú. Miesto divokých šeliem a kmeňových roztržiek moderný človek bojuje s dopravnými zápchami, starosťami s hypotékou, bezpečnou prevádzkou počítačových sietí, starosťami s výchovou detí, partnerskou neverou, ťažkou chorobou či smrťou blízkej osoby alebo nepríjemným šéfom.

Prirodzená obranná reakcia nášho organizmu však v dnešnom pretechnizovanom pracovnom prostredí a sedavom zamestnaní často nenachádza očakávanú aktívnu reakciu a v tele nahromadené hormóny neprirodzene predĺžujú prirodzený priebeh stresu. Dnes už nemusíme utekať pred divou zverou, ale telu môžeme znižovať zvýšenú hladinu stresových hormónov pravidelným cvičením v posilňovni alebo inou záťažovou činnosťou.

Čo ešte môžeme urobiť, aby sme úspešne odolávali stresu? Na prvý pohľad sa môže stať, že stresovým situáciám sa treba za každú cenu vyhýbať, ale to nie je veľmi realistický prístup. Určitú hladinu stresu potrebujeme všetci - posúva nás dopredu a pomáha nám podávať väčší výkon. Dôležité je, ako na stresové situácie reagujeme. Je dobré nerozčuľovať sa nad vecami, ktoré nedokážeme zmeniť a hľadať pozitívnejšie riešenie tých, na ktoré máme vplyv.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 14.03.2007: admin, Diskusia k článku "Prečo je stres neduhom súčasnosti"rightend