startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Prečo je slon symbolom šťastia

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Slonie prívesky, náramky či sošky pre šťastie sú dedičstvom britských koloniálnych bojov v Indii. Do povedomia západnej kultúry vstúpil tento zvierací symbol šťastia najmä v 19. storočí a svoju zlatú éru prežil v 30. rokoch minulého storočia ako obľúbený talizman či jednoduchá ozdoba v Spojených štátoch, Kanade a nakoniec aj v Európe.
ganeshaTento zvierací symbol šťastia veľmi pravdepodobne pochádza z hinduizmu alebo budhizmu, kde je slon zosobnením sily Budhovej mysle, ušľachtilej jemnosti a harmonického majestátu.

V hinduistickom panteóne patrí k najobľúbenejším bohom Ganéša, syn boha ničiteľa Šivu a jeho manželky Parvati. Jedna z mnohých legiend o jeho narodení opisuje sklamanie Šivovej manželky z toho, že žiadny z vojakov jej manžela mu nedokázal zabrániť, aby jej manžel nečakane vtrhoj do súkromných komnát a tak z vody Gangy a kúska vlastnej pokožky sformovala Ganéšu, prikázala mu strážiť dvere a šla sa vykúpať. Keď Šiva znova nečakane vtrhol dnu, Ganéša sa mu postavil do cesty. Šivu to veľmi rozzúrilo a v zápase mu odtrhol hlavu.

Keď sa to dozvedela Parvati, veľmi sa nahnevala a prikázala bohyniam Kálí a Durge, aby ničili a pustošili všetko navôkol. Žiadala, aby sa Ganéšovi vrátil život a tak jej nakoniec Šiva vyhovel. Keďže ale v zápale pustošenia už nedokázal nájsť jeho hlavu, poslal svojich vojakov, aby mu priniesli hlavu prvého tvora, ktorého stretnú s hlavou obrátenou na sever, smer múdrosti. Tak získal Ganéša sloniu hlavu a stal sa bohom hojnosti, dobrých začiatkov, ničiteľom prekážok a nebezpečenstiev. Za pozornosť stoji, že symbolom tohto hinduistického božstva je swastika - rovnaký symbol, ktorý neskôr zneužila nacistická propaganda.

Tak nejako vkráčal do západnej spoločnosti slon ako nosič šťastia. Netreba zabudnúť, že šťastie je vrtkavé a ak si ho chceme udržať, chobot darovaného sloníka by mal smerovať vždy nahor. Medzi obľúbené materiály sloních príveskov patria ónyx, porcelán, jantár, imitácia slonoviny alebo eben. Z bižutérie z pravej slonoviny by ochrancovia prírody neboli príliš nadšení.

Obľuba rôznych amuletov pre šťastie vzrástla v Amerike hlavne počas veľkej hospodárskej krízy, kedy sa na rôznych príveskoch či šťastných minciach objavovali okrem slonov, či už spomínanej swastiky aj štvorlístky, vševediace oko, srdiečko na kľúčik, podkova alebo zajačia packa. Slon je dodnes maskotom amerických republikánov.

autor: M. P.
rightend