startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Poznáte svoje spánkové zvyky?

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všetci dobre vieme, čo dokáže nedostatok spánku narobiť s naíim telom aj náladou. Život v manželstve a spoločná posteľ idú odjakživa ruka v ruke. Veľa nemanželských párov však potvrdzuje, že im v naplnení tohto vysnívaného ideálu bráni práve nevyspatosť. Tej môžeme prežiť ak si uvedomíme akým spôsobom spíme a pokosíme sa nájsť uspokojiví kompromis.
banner
SpanokČo teda môžete urobiť pre lepší spoločný spánok? Porozprávajte sa so svojím nastávajúcim o tom, či máte v spálni radšej chladnejšie alebo teplejšie prostredie, mäkší alebo tvrdší matrac. Potrebujete k posteli aj stenu? Zvykne váš partner rozprávať zo sna alebo chrápať? Máte hlboký alebo plytký spánok? Musí byť pri spánku v spálni zasvietené? Nebude Vám v spálni prekážať prítomnosť partnerovho štvornohého miláčika?

Vraví sa, že ticho lieči. Klimatizácia, kukučkové hodiny či iný hlučný spotrebič, dokáže pomaly ale dôkladne drásať nervy slabších pováh Ak bývate pri ceste, môže Vám prekážať spálňa s oknami na ulicu, po ktorej sa jedno za druhým preháňajú auta vo dne - v noci alebo susedov "živý" pes.

Ak Váš partner pred spaním rád pozerá televízor, prípadne počúva hudbu, navrhnite mu nech skúsi používať slúchadlá. Dnes sú už aj bezšnúrové, takže sa nemôže stať, že sa náhodou pri zaspávaní „zamotá“.

Štuple do uší - hodia sa na potlačenie zvukov z bezprostredného okolia (dokonca aj chrápanie) a zároveň Vám nezabráni počuť detský plač, ak to bude potrebné.

Niečo proti „píleniu dreva“
  • dobrý vankúš,
  • dobrá posteľ – možno dve.

Možno Vás to prekvapí, ale veľa novomanželov si volí veľký matrac ako svoje prvé lôžko. Ľudia prespia priemerne tretinu života, preto je dobré starostlivo si vyberať. Väčšina matracov vydrží aj 10 rokov a sú schopné tlmiť pohyby partnera, takže by vás nemalo zobudiť ak sa partner „prehadzuje, ani keď vstane skôr ako vy. Veď nakoniec sa môžete rozhodnúť pre dve matrace spojené spoločnou pokrývkou, ktoré sa dajú kedykoľvek rozpojiť. Myslite vopred na "nočnú šichtu" - trochu komplikovaním nadpisom sme chceli povedať: Predstavte si aké to bude keď raz prídu deti a vy budete musieť vstávať aj v noci a urobte všetko pre to, aby sa pohodlne vyspal aspoň jeden z Vás.

Spanok_02Prítmie je dôležité - niektorých ľudí prebudí aj ten najmenší záblesk svetla. Ak medzi nich patríte, postarajte sa o to, aby vaše záclony „neprepúštali“, pripadne zvážte použitie tmavej škrabošky či svetla na čítanie, ak by nočná lampa rušila vášho partnera.

Spálňa je len pre ľudí - domáci miláčikovia vedia byť skutočnými priateľmi v núdzi a neoddeliteľnými členmi každej rodiny ale do spálne naozaj nepatria. Chlpy sú nočnou morou každého alergika a nie každý chce vstávať ešte pred zotmením len aby vypustil psa či mačku do prírody. Preto ich radšej nechajte tam, kde patria - v búde či košíku za dverami spálne.

Po siedmej už nepite - ak sa Váš partner zvykne prebudiť práve vo chvíli keď ráno vstávate „na malú“, urobte mu láskavosť a po siedmej večer obmedzte príjem tekutín na minimum.

Milovanie: áno či nie? Sex obyčajne upokojuje mužov, ale ženy naopak stimuluje. Aj túto informáciu môžete využiť pri riešení problémov so spaním. Dúfame, že aspoň niektoré z uvedených rád Vám pomôžu nájsť súlad na spoločnom lôžku aj keď je jasné, že sa tak nestane za jednu noc.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 18.09.2006: admin, Diskusia k článku "Poznáte svoje spánkové zvyky?"rightend