startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Pôvod valentínskej tradície

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

14. február je dňom, kedy si zaľúbenci posielajú pozdravy, vymieňajú sladké darčeky alebo kvety, pripadne dávajú anonymné dary dobročinným organizáciám. Sviatok získal svoje meno vďaka dvom rozličným svätcom. Jeden z nich bol biskupom, ten druhý kňazom, ktorý tajne vykonával sobáše vojakov aj napriek zákazu cisára Klaudia II. Za svoju odvahu a presvedčenie zaplatil životom. Vraj skôr ako zomrel, žene, ktorá ho vo väzení navštevovala, zanechal list na rozlúčku podpísaný „Tvoj Valentín“.
banner

srdce a ruzaVäčšina ľudí verí, že sviatok svätého Valentína je vlastne oslavou mučeníckej smrti tohto odvážneho muža, ktorá sa odohrala okolo roku 270 n. l., ale nájdu sa aj takí, ktorí veria, že pravým účelom tohto sviatku bolo „pokresťančiť“ starorímsky pohanský festival Lupercalia. Február bol v období rímskej ríše začiatkom jari a časom očisťovania. Veľké upratovanie v domácnostiach bolo symbolicky zakončené posypaním domu soľou a zvláštnym druhom pšenice – špaldy. 15. február bol dňom osláv boha plodnosti a poľnohospodárstva Fauna a rovnako aj Romula a Réma - zakladateľov Ríma, ktorých podľa legendy odkojila vlčica. (po latinsky „lupa“).

Na začiatku festivalu rímsky kňazi - Luperkovia obetovali v jaskyni, kde údajne Romulus s Rémom vyrastali, psa ako očistnú obeť a kozu ako obeť prinášajúcu plodnosť. Pomocníci neskôr obetovanú kozu narezali na plátky a namočili ich do krvi obetovaného zvieraťa. Potom vyšli do ulíc a zakrvavenými plátkami jemne poplieskali ženy a dokonca aj polia, ktoré po ceste stretli, aby im budúci rok priniesol hojnosť potomkov aj úrody. Na sklonku dňa uložili všetky mladé dievčatá v meste svoje meno do veľkej urny a z nej si slobodný mládenec v meste vybral meno dievčaťa, ktoré sa stalo pre tento rok jeho partnerkou. Veľa z takto vytvorených párov sa neskôr stálo manželmi. Deň svätého Valentína vyhlásil za sviatok pápež Gelasius I. okolo roku 498 n.l. Rímska „milenecká lotéria bola prehlásená za nekresťanskú a postavená mimo zákon.

V čase neskorého stredoveku sa hlavne vo Francúzku a Anglicku rozšírila legenda, že 14. február je dňom, kedy si všetky vtáky hľadajú svojho druha. Táto legenda sa zachovala v básni známeho stredovekého básnika a filozofa Geoffreya Chaucera: Parlement of Foules (Vtáčí snem). Najstaršou uchovanou “valentínkou” z tohto obdobia je báseň vojvodu Charlesa z Orleans, ktorú venoval svojej manželke počas svojho väznenia v londýnskom Toweri po bitke pri Azincourte počas storočnej vojny.

Oslavy sviatku zamilovaných sa v Británii rozšírili počas 17. storočia a koncom 18. storočia si už zamilovaní ale aj dobrí priatelia všetkých spoločenských vrstiev bežne posielali pozdravy a drobné darčeky s ručne napísaním venovaním. Tie začali postupne nahrádzať pohľadnice a čoraz lacnejšie poštovné ich obľubu ešte zvýšilo, keďže priame vyjadrovanie citov na verejnosti bolo neprípustné. Prvé komerčne vyrábané Valentínske pozdravy v Amerike vytvorila Esther A. Howland okolo roku 1840 a dodnes sa každoročne udeľuje cena za najlepší grafický návrh valentínskej pohľadnice. V Amerike sa prvé valentínske pozdravy objavili okolo roku 1700.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 14.02.2007: admin, Diskusia k článku "Pôvod valentínskej tradície"rightend