startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Poradie pri vstupovaní na svadobný obrad

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Niekedy skutočne nevieme, kde sa máme pri vstupe na svadobný obrad postaviť. Nepísané pravidlo hovorí, že všetci svadobní hostia vchádzajú do kostola spoločne. Alebo najprv vstupujú svadobní hostia a nevestu pred oltár privádza otec.

Efekt na fotografiiSpoločný vstup

Najprv vstupuje do kostola nevesta a otec nevesty, ktorý ju vedie pred oltár. Za nimi vstupuje ženích so svojou mamou a tretí v poradí vstupujú matka nevesty a otec ženícha (alebo jeden zo svedkov). Družbovia a družičky kráčajú zoradení vo dvojiciach, najlepšie podľa výšky. Po nich nasledujú blízki príbuzní.

Otec privádza nevestu

Druhou možnosťou je to, že svadobní hostia vchádzajú do kostola prví (pred nevestou). Nevestu privádza pred oltár otec na začiatku svadobného obradu. Výnimku tvoria dievčatká, ktoré hádžu lupienky. Tie kráčajú pred nevestou. Otec odovzdá nevestu ženíchovi (nevesta sa pri vstupe drží otcovho pravého ramena). Z pohľadu oddávajúceho stojí pred oltárom ženích vľavo a nevesta vpravo. Ak má nevesta dlhý závoj, kráčajú za ňou „pážatá“, ktoré ho nesú. V prípade, že nevestu pred oltár nemôže priviesť vlastný rodič, môže ho nahradiť niekto z príbuzných. Na vstupe do kostola sa snúbenci dohodnú s kňazom.

Poradie pri odchode zo svadobného obradu

Po skončení obradu najprv vychádza z kostola novomanželský pár, po ňom nasleduje otec nevesty a matka ženícha, potom matka nevesty a otec ženícha. Tak sa pripájajú družbovia a družičky, svedkovia so svojimi partnermi a nakoniec všetci ostatní svadobní hostia.

spracovala: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 05.06.2008: admin, Diskusia k článku "Poradie pri vstupovaní na svadobný obrad"rightend