startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Pokyny pre svadobných uvádzačov

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Mohlo by sa zdať, že svadobní uvádzači sú medzi svadobčanmi na poslednom mieste. Nasledujúci článok má za úlohu presvedčiť o opaku a zabrániť tak výhovorkám typu: “Nepovedali mi”, ktoré je často počuť od mnohých svadobčanov.
Kostol interierAj v prípade, že ste všetko potrebné vytlačili a odovzdali na papieri, môže sa stať, že svadobný program, či pozvánku „zožerie pes“ alebo nevedomky skončí v práčke. Takže treba nájsť spôsob ako sa všetky dôležité informácie dostanú znova do rúk každému, kto ich má mať.
 • Spíšte si podrobný časový rozvrh svadobných udalostí (dátum, hodina, miesto konania) počnúc svadobnou generálkou, cez svadobný obrad až k svadobnej hostine. Pridajte ešte telefónne číslo pre prípad núdze a zoznam užitočných osobných veci.
 • Všetci uvádzači by mali byť na mieste konania 45 - 60 minút pred začiatkom udalosti. Po príchode by sa mali prezliecť do spoločenského odevu a pripnúť si „pierko“, prípadne ak sa im od nervozity trasú ruky, nájsť niekoho, kto im s tým pomôže.
 • V spoločenskom oblečení by sa mali postaviť do vstupnej haly, tváriť sa milo a priateľsky, zdraviť hostí a usádzať ich na určené miesta. Formálnejšie založený uvádzači ponúknu staršej dáme rameno.
 • Predné rady sú vyhradené pre rodinu nevesty a ženícha. Keď je rodina usadená, môže uvádzač usadiť postupne ďalších hostí ako prichádzajú a zapĺňať aj zadné rady. Ľudia na vozíčku by mali mať svoje miesto na vonkajšej strane stola. Ľudia so slabým zrakom by mali mať možnosť pridržať sa uvádzača za plece alebo rameno.
 • Priatelia a rodina nevesty sedia zvyčajne v kostole na laviciach na ľavej strane (čelom k oltáru) a ženíchova rodina a priatelia vpravo. Ak začína byť jedna zo strán príliš zaplnená, môžu uvádzači podľa okolností usádzať ľudí aj na druhú stranu.
 • Keď už sú všetci hostia usadení, zaujmú svoje miesto aj rodičia ženícha. Často ich pri tom doprevádza zvláštna hudba a matku ku stolu vedie ženích sám.
 • Za matkou ženícha nasleduje matka nevesty. Môže ju sprevádzať prvý družba alebo ženíchov svedok.
 • StolickyNevesty rozvedených rodičov majú zvláštnu uvádzaciu procedúru. Preto je dobré vopred informovať uvádzačov, kto a kde má sedieť. Otec nevesty máva svoje miesto v rade za bývalou manželkou alebo ak si obaja zachovali priateľský vzťah, môžu sedieť v spoločnom rade.
 • Vo chvíli keď ženích a jeho svedok zaujmú svoje miesto pred oltárom, obrad sa môže začať.
 • Pokiaľ účastníci obradu nepatria medzi svadobčanov, môžu prísť medzi prítomných aj tesne po usadení prítomných hostí. Keď nejaký hosť príde príliš neskoro, mal by zostať vzadu, aby nerušil už prebiehajúci obrad.
 • Po skončení obradu a odchode svadobčanov odvedú uvádzači obe matky na svoje miesto. Niektoré matky radšej odídu doprevádzané svojimi manželmi a uvádzač v tom prípade len sprevádza dvojicu k lavici.
 • Uvádzači nakoniec obídu lavice a pomôžu vyprevadiť hostí z predných lavíc do centrálnej uličky a postupne von z kostola.
 • Pár sa pri odchode z kostola zastaví pri rodičoch, aby ich pobozkal a poďakoval sa. Nektoré páry sa lúčia s prítomnými hosťami po skončení obradu pri východe z kostola.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 10.05.2006: admin, Diskusia k článku "Pokyny pre svadobných uvádzačov"rightend