startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Pod jednou strechou

line

po svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Mladí už zväčša pred svadbou rozmýšľajú, kde budú bývať. Kedysi bolo zvykom, že mladí ostávali v dome rodičov, dnes však uprednostňujú bývanie osamote. Ak sa však rozhodnú bývať spolu s rodičmi, vstupujú do rizika „kompromisov“.
rozhadany parSkôr ako sa rozhodnete žiť pod jednou strechou s mamou či so svokrou, ujasnite si pravidlá. Na začiatku je snaha vyhovieť. Prispôsobiť sa v každej situácii. Prax však pomaly ukáže, že to nie je najsprávnejšie riešenie. Otázka dohody je nevyhnutná. Čo s tým?

Mladí, rovnako ako „starí“, potrebujú svoj životný priestor. Vyhraďte si časť domu, alebo bytu, kde budete mať súkromie. Či ide o časť na spanie, alebo obývací priestor, v každom prípade by ste mali mať možnosť manipulovať s priestorom potrebným k vlastnému pohodliu. Či sa to týka zariadenia izby, pravidiel či intimity, pamätajte na to „môj dom, môj hrad“ - nech slúži vám.

Ak máte vyhradený životný priestor, nárokujte si „právo“ vyjadrenia názoru. Nie je dobré, ak nevyjadrujete názor týkajúci sa chodu domácnosti. Rozhodujte o rozpočte, otázkach bývania a financovaní, prestavbe, zmenách či plánovaní. Dospelí ľudia sa predsa vždy vedia dohodnúť. Základom je komunikácia a tá musí byť otvorená. I v protichodnosti názorov sa dajú nájsť kompromisy, o to viac, ak ide o v spolužitie dvoch či troch generácií pokope.

Prekážkou pokojného nažívania viacgeneračných rodín býva i rozdielny „pohľad“ na daný problém. Myslenie staršej generácie sa značne líši od myslenia generácie mladých. Ak je v dome zastúpená i generácia starých rodičov, vtedy je skutočne ťažké protichody „skonsolidovať“.

Dobrá vôľa všetko zdolá. A tak je mlčanie niekedy cenou zlata. Ako teda postupovať v praxi? Nechajte povedať názor. Bez ohľadu na to, že ten váš je odlišný. Tak si vybudujete rešpekt a autoritu. To znamená „úctu“ ku všetkým. Ak to bude takto fungovať v praxi, bude to ideálnym riešením predchádzania konfliktov. Ak ku ním dôjde, treba ich bezpodmienečne riešiť. Neriešené konflikty prechádzajú do krízy a výsledkom viacerých kríz býva rozhodnutie „odísť“.

Ak teda chcete v pokoji a v mieri nažívať „pod jednou strechou“, naučte sa rešpektovať súkromie a názor ostatných. Ak toto pravidlo budete uplatňovať na sebe, môžme očakávať, že i ostatní členovia rodiny pridajú značnú mieru svojej snahy. V prípade dlhodobej „nespolupráce“ stojí za zváženie možnosť „osamostatnenia“.

autor: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 04.05.2011: admin, Diskusia k článku "Pod jednou strechou"rightend