startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Po všetky dni svojho života

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Každé dieťa sa narodí do rodiny. Jeho prvým vnemom je tvár otca a matky. Ich úsmevom klíči v ňom ľudské bytie, ich ruka ho učí chodiť, od nich dostáva lásku, na ktorú sa môže spoľahnúť.
nevesta a zenichČlovek sa stáva sebou samým, ak je milovaný, pretože Boh, ktorý je sám láska, ho stvoril na svoj obraz: ako muža a ženu. (Gen 1,27). Ak sa muž a žena milujú, nechcú žiť jeden bez druhého, sľúbujú si vernosť až do konca života a vysluhujú si sviatosť manželstva. Ale pretože tu nejde len o ich lásku, ale aj o lásku Božiu, dávajú si svoj sľub verejne pred kňazom alebo zástupcom cirkvi a pred dvoma svedkami. Ich zväzok sa pečatí tým, že sa odovzdávajú jeden druhému a stávajú sa "jedným telom a jednou dušou":

„Beriem si teba za svoju manželku (svojho manžela)
a sľubujem ti vernosť v dobrom i zlom,
v zdraví aj v chorobe.
Chcem ťa milovať, chrániť a ctiť,
dokiaľ nás smrť nerozdelí,
po všetky dni svojho života“.
Milí snúbenci,

manželstvo je zväzok na celý život. Ježiš hovorí: „Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje” (Mk10,9). Tento zväzok je pre mnohých ťažký, pretože neexistuje nijaká záruka, že sa partnerstvo vydarí. Ľudia sa môžu v sebe sklamať, láska môže zaniknúť v chorobe alebo v núdzi. Je možné, že dvaja, ktorí sa milovali, si odrazu nerozumejú. Nedokážu spolu hovoriť, odcudzia sa jeden druhému.

Ale na druhej strane z ich jednoty môže vzniknúť nový život. Muž a žena stávajú sa otcom a matkou a tým rozširujú svoj život. Dieťa je Božím darom, ktorý prijímajú s láskou a zodpovednosťou.

A teraz si predstavte kopec. Kde sa nachádzate vo chvíli, keď odriekate svoj manželský sľub? Ste na kopci, pod kopcom, alebo niekde za ním? Vedzte, že vo chvíli "vzájomného spečatenia lásky" stojíte pred kopcom, ktorý sa nazýva manželstvo. Výstup nebude ľahký. Bude však spojený s krásou, ktorá sa bude odkrývať vo chvíľach, keď budete spoločne stúpať hore. A láska vás povedie na ceste Životom.

Veľa šťastia.

autor: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 29.02.2008: admin, Diskusia k článku "Po všetky dni svojho života"rightend