startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Po svadbe

line

po svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Svadobná hudba utíchla, hostia sa rozišli a vás čaká celý rad povinností. Medzi prvé, ktoré sa budú písať na „spoločné konto“ patria formality, ktoré je nevyhnutné vybaviť bezprostredne po svadbe. Na čo všetko nesmiete zabudnúť?
  • podpis dokumentovV prvom rade si vyzdvihnite sobášny list na matrike, prípadne si ho nechajte zaslať na adresu trvalého bydliska (sobášny list vám vystavia asi 4 dni po svadbe). V prípade svadby v kostole, farský úrad zasiela zápisnicu o svadbe na matriku, kde musíte zájsť osobne.
  • Požiadajte o vydanie nového občianského preukazu (kvôli zmene stavu zo slobodný na ženatý a aj zmene priezviska). Ak došlo k akejkoľvek zmene v údajoch (vo vašom prípade zmena stavu, u novomanželky i priezviska), do 15 dní je potrebné akúkoľvek zmenu nahlásiť príslušnému orgánu.
  • Požiadajte o nový cestovný pas (u novomanželky) kvôli zmene priezviska. Cestovný doklad je neplatný, ak obsahuje neplatné, alebo nesprávne údaje. Neplatný cestovný pas odovzdajte orgánu, ktorý ho vydal.
  • Požiadajte príslušný dopravný inšpektorát o vydanie nového vodičského preukazu (u novomanželky).
  • Nahláste zmenu stavu, mena, prípadne zmenu bydliska zdravotnej poisťovni, živnostenskému úradu a banke, založte si spoločný účet.
  • S radosťou si zmeňte priezvisko na vchodových dverách i na zvončeku.
  • Vytlačte si nové pracovné vizitky (v prípade novomanželky), poprípade spoločné vizitky.
A ešte niečo:

Nezabudnite poďakovať za pomoc pri organizovaní a realizovaní svadby, za darčeky a blahoželania. Ako formu poďakovania môžete zvoliť svadobné fotografie, ďakovné listy alebo kartičky doplnené vlastnoručným podpisom. Ak ide o človeka, ktorého pomoc bola nenahraditeľná, ako prejav priazne môžete darovať kvety, alebo drobnú pzornosť vo forme daru, videa či dvd záznamu. Ďakovné listy sa rozposielajú najneskôr mesiac po svadbe alebo hneď po návrate zo svadobnej cesty.

Doklady sú vybavené, ďakovné listy rozposlané, nuž smelo do života. Veľa šťastia.

spracovala: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 11.04.2008: admin, Diskusia k článku "Po svadbe"rightend