startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Pár slov o sebadôvere

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V psychológii sa pod pojmom „sebadôvera“ (niekedy aj pod označením sebahodnotenie či sebaúcta) rozumie spôsob, akým človek vníma vlastnú hodnotu.
banner
dosiahnutie cielaV sebadôvere sa snúbi viera (napríklad som zodpovedný či nezodpovedný) a citový pohľad na samého seba (pocit víťazstva, zúfalstva, pýchy, hanby), ktoré môžeme pozorovať aj v každodenných vzorcoch správania.

Sebahodnotenie sa môže týkať konkrétnej oblasti života, napr.: verím, že som dobrý v slohu, alebo to môže byť tiež všeobecné stanovisko, napr.: verím, že som dobrý človek a som na seba hrdý.

Budovanie sebavedomia

Aj keď nie je možné niekomu sebadôveru „naordinovať“, jej miera má rozhodujúci vplyv na životnú cestu každého jednotlivca. Budovanie sebadôvery sa začína už v ranom detsve a sprevádza nás celým životom. Ovplyvňuje naše rozhodnutia a preto je potrebné starať sa o ňu ako o kvetinovú záhradku.

Je prirodzené, keď sa z času na čas cítite „pod psa“. Keď sa však v živote cítite nedôležití, napĺňa vás smútok, čo sťažuje nadväzovanie vzťahov s ľuďmi i hľadanie priateľov. Tento stav má dopad i na pracovný výkon.

Niekoľko spôsobov ako pracovať na svojom sebavedomí

Napíšte si zoznam vecí, v ktorých ste dobrí. Na zozname sa môže objaviť prakticky čokoľvek od kreslenia až po obľúbený šport. Ak si na žiadnu zo svojich pozitívnych stránok akosi neviete spomenúť, skúste sa opýtať svojho partnera, priateľov, alebo kolegov v práci. Každý človek v niečom vyniká a je jedinečný.

Doprajte si „vnútornú pochvalu“ aspoň 3x denne. Nestačí len všeobecné „som skvelý“. Buďte špecifickí a povedzte: „Dnes som sa k Petrovi zachoval ako skutočný priateľ.“ A tieto tri špecifické veci, ktoré sa vám počas dňa vydarili, si zopakujte aj tesne pred tým, ako pôjdete spať.

Nezabúdajte si vážiť svoje telo bez ohľadu na jeho tvar, veľkosť, alebo farbu. Ak vás znepokojuje vaša hmotnosť alebo zdravie, nebojte sa navštíviť svojho lekára, alebo iného špecialistu. Buďte hrdí na akýkoľvek fyzický výkon, ktorý dokážete podať.
Nezabúdajte, že niektoré veci v živote nezmeníte a preto naučte sa ich príjmať a tešiť sa z nich. Nestane sa to hneď, možné to však je. Ako hovorí jedno čínske príslovie: „Veď aj cesta dlhá tisíc míľ, začína prvým krokom.“

Keď sa budete sústrediť na to dobré vo svojom živote, naučíte sa prijímať a mať rád samého seba. To je tým najdôležitejším elixírom silného a zdravého sebavedomia. Aj keď sa vždy nájde niečo, čo môžete na sebe zlepšovať, vedomie, že ako jednotlivec ste hodnotnou a dôležitou bytosťou, vytvára základný kameň pozitívneho pohľadu na život.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 20.04.2010: admin, Diskusia k článku "Pár slov o sebadôvere"rightend