startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Odobierka

line

svadobné zvyky
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ako prebieha tradičný slovenský svadobný zvyk.

Ako prebieha odobierka

Ženích s rodičmi prídu do nevestinho domu, kde čaká nevesta s rodičmi, s hlavnou družicou, s krstnými rodičmi, či ďalším príbuzenstvom. Podľa tradície jeden z krstných rodičov povie text odobierky, snúbenci sa poďakujú rodičom a dostanú požehnanie. Celá udalosť sa spečatí prípitkom a priamo od nevesty sa ide do kostola.
Odobierka trvá krátko, asi 15 minút, a býva veľmi emotívna - dojaté mamy, staré mamy a neraz aj sama nevesta trošku poslzia.

Ruky novomanzelov Aby ste po celý čas iba neplakali, môžete si odobierku spestriť ďalším zvykom:
Opäť ženích s rodičmi prídu k nevestinmu domu. Najskôr ženích povie nevestinmu otcovi, že si prišiel po nevestu. Otec nevesty mu odpovedá, že mu ju dá iba v tom prípade, ak si ju spozná. Nevesta je schovaná za plachtou aj s ďalšími dievčatami, napríklad s družičkami a kamarátkami, ak chcete aby bola ešte väčšia zábava, zamiešajte medzi dievčatá aj nejakého mládenca. A ženích si musí vyberať. Keď už je nevesta "vybratá" dostane kyticu a pripne ženíchovi pierko. Nasleduje prípitok, zoradenie do áut a hurá na obrad.

Text odobierky

Zišli sme sa tu v radostnej chvíli, na pozvanie našich snúbencov, aby sme im boli svedkami a spoluúčastníkmi ich rozhodnutia, vzájomnej oddanosti, s požehnaním cirkvi svätej v prijatí sviatosti stavu manželského.

Prv než sa odoberieme do chrámu Božieho, chcem Vám, milí snúbenci, povedať niekoľko slov. Vychovať dieťa a pripraviť ho do života, tak ako Vy tu dnes stojíte, pripraviť ho pre manželský život, predchádzalo Vašich rodičov veľa námahy a starostlivosti. Starosti matky o zdravie, starosti otca o hmotné potreby, náboženská výchova, zaistenie povolania - to všetko, milí snúbenci, museli Vaši rodicia prestarať sa, aby Vás pripravili pre život. Nebudťe preto ako vtáčik, ktorého keď rodičia vychovali, sadá na krídelká, uletí a viac sa nevráti.
Človek je rozumný tvor, má sa vedieť za dobro odmeniť, podakovať sa. Vám sa teraz naskytla príležitosť podakovať sa svojim rodicom za výchovu, vieru v Boha, ktorú Vám vštepovali do Vaših sŕdc. Túto vieru si zachovajte, nech Vám je oporou v ťažkostiach Vášho života. Poďakujte svojim rodičom za ich lásku, ktorou vás zahŕňali až do tejto chvíle. Vracajte sa do svojho rodičovského hniezdočka radi a buďte svojim rodičom dobrou oporou v ich starobe.

Vám, milí snúbenci, na cestu spoločného života ešte niekoľko ponaučení:
Manželstvo je ustanovizeň dvoch žijúcich ľudí, ktoré ak má byť šťastné, musí spájať láska a to taká, ktorá vie odpúšťať a vie sa obetovať. V odpúšťaní a obetovaní sa jeden pre druhého nájdete zmysel manželstva. Vedieť a dokázať odpustiť, vedieť sa niečoho zriecť v prospech toho druhého, musí u vás vyvolať radosť a uspokojenie a z toho potom vyplýva pocit štastného manželstva. Kiež by sa Vám tak darilo.
Teraz pokľaknutím pred Vašich rodičov, poďakujte sa im za všetko, čo pre vás urobili a na spoločnú cestu životom, na prijatie sviatosti manželstva, prijmite od nich rodičovské požehnanie.

Opis odobierky a text je podľa príspevkov v diskusnom fóre.

Odobierka II
Svadobné zvyky: odobierka - III. časť
Svadobné zvyky: odobierka - IV. časťline
line

Diskusia


forum 16.09.2005: admin, Diskusia k článku "Odobierka"rightend