startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Obývačka - miesto plné pohody

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Obývačka je miestom, kde trávime najviac času, keď sme doma. Je nielen miestom stretávania sa všetkých členov rodiny, ale i miestom prijímania návštev a vytvárania rodinnej pohody. Preto by sme sa v nej mali cítiť príjemne.
obyvackaObývačka by mala mať mnohostranné využitie a spĺňať účel, na ktorý je určená. Predovšetkým má slúžiť komunikácii, odpočinku, zábave a poskytovať tak príležitosť príjemného posedenia s priateľmi.

Ako ju zariadiť tak, aby sme sa v nej cítili čo najlepšie?

Podľa prastarého umenia Feng-šuej by mal byť sedací nábytok umiestnený v obývačke na mieste, ktoré je kľudné a pokojné. Toto miesto by malo končiť stenou (pohovka má byť teda pri stene) a umožňovať výhľad na dvere alebo na okno. Pozor však, aby pohovka nestála zadom k dverám alebo k oknu, to by nebolo dobré.

Jednotlivé oblasti, ako pracovné miesto alebo jedálenský kút, v rámci obývačky nesmú byť spojené s obytnou časťou. K nutnému oddeleniu poslúži niektorá z vhodných pomôcok ako napríklad záves, paraván, rastliny či zvonkohra.

Pri zariaďovaní obývačky je nutné dbať na patričnú vyváženosť: je potrebné uvedomiť si veľkosť miestnosti, rozmery i množstvo nábytku a nezapĺňať menšie priestory obrovskými kusmi nábytku či sedačkami, pretože to všetko vytvorí stiesnenú atmosféru.
Otvorené police s knihami sú považované skôr za „rušivé“, pretože vzbudzujú nepokoj. V prípade, že knihy umiestnené v obývačke sú, je nutné udržiavať medzi nimi poriadok a obmedziť ich na minimum, teda na literatúru, bez ktorej sa nezaobídeme. Ako vhodné riešenie možno doporučiť steny s uzatvárateľnými skrinkami, vitríny, komody alebo samostatné zásuvkové diely.

Pre dobré osvetlenie jednotlivých častí, okrem hlavného stropného svietidla, sa uplatňujú rôzne nástenné a stojace lampy, svietiace girlandy alebo nepriame osvetlenia - miestnosť tak bude jasnejšia a naviac ponúkne možnosť vytvárania atmosféry podľa vlastných prianí a predstáv.

spracovala: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 04.11.2008: admin, Diskusia k článku "Obývačka - miesto plné pohody"rightend