Obrad zapaľovania sviečok
svadobné zvyky
Obrad zapaľovania sviečok možno nájsť vo viacerých kultúrach, počnúc zapaľovaním sviečok na torte narodeninového oslávenca, cez čínsky (u nás svojho času tiež populárny) lampiónový sprievod, židovskú chanuku, až po zapaľovanie sviečky pri krste v katolíckom chráme.
Niet sa tomu čo čudovať, pretože zapálenie sviečky je všeobecne symbolom nového začiatku a teda aj manželského spojenia ženícha a nevesty. Obrad zapaľovania sviečok sa stal populárnym len zhruba v poslednej štvrtine minulého storočia a jeho forma sa ešte nestačila ustáliť. Vo všeobecnosti obrad prebieha takto:
Existujú dve podstatné obmeny tohoto obradu:
- pred samotným svadobným obradom sa na mieste obradu do svietnika umiestnia dve užšie a jedna široká sviečka (paškál),
- v priebehu svadobného obradu po výmene manželských sľubov a prsteňov sa ženích a nevesta postavia k paškálu (tak aby zároveň nezacláňali výhľad zhromaždeniu), dvaja čestní hostia z prítomných členov rodiny nevesty a ženícha (obyčajne matka nevesty a matka ženícha) pristúpia k oltáru a zapália menšie sviečky a odovzdajú ich snúbencom,
- snúbenci potom spoločne zapália paškál, zhasnú svoje sviece a vrátia ich na miesto.
Existujú dve podstatné obmeny tohoto obradu:
- Ak partneri kladú väčší dôraz na pokračujúcu individualitu svojich životov, môžu nechať horieť všetky sviece a nechať ich na svietniku.
- Páry, ktoré do manželstva vstupujú s deťmi, môžu do obradu zahrnúť aj svoje deti a nechať horieť aj ich sviece.
Autor: M. P.