startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
O svadobnom diadéme

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Korunka, ktorú radi nosia americké nevesty a pýšia sa ňou aj víťazky súťaží krásy. Odkiaľ prišla táto obľúbená ozdoba? Už od najstarších čias bol tento odznak panovníckej moci známy aj pod názvom diadém. Veľmi ťažko by sme však hľadali jeho pôvod, alebo jednotnú podobu.
Tiara02Diadémy starovekých vládcov východu bývali honosné a bohato zdobené. Napríklad čelenka egyptskej princeznej Khnemet bola zložená z drobných kvetov spájaných jemnou zlatou sieťkou, zatiaľ čo diadém rímskeho cisára Diokleciána sa naopak vyznačoval strohou jednoduchosťou. Bol to nezdobený pruh látky zvinutý okolo hlavy a zakončený uzlom.

Starovekí Egypťania diadémami zdobili dokonca múmie významných panovníkov. Grécki zlatníci ich zase dopriali sochám svojich bohýň, rovnako ako aj ich živým kňažkám. Diadém patril aj víťaziacim olympským šampiónom, ako aj vojenským veliteľom starovekého Ríma.

V dobách francúzskej republiky sa dvorné dámy nechali inšpirovať starovekým Rímom a korunky jednoduchých a symetrických vzorov si ozdobovali olivovými vetvičkami alebo vavrínmi. Ani po obnovení borbounského kráľovstva neprestal byť tento šperk populárny, ale ako ozdoba nevesty sa objavuje začiatkom 19. storočia.

Z historického hľadiska je symbol tiary pevne zviazaný s mocou a bohatstvom. Asýrsky vládcovia si ju ozdobovali párom býčich rohov alebo radom pier ako výraz svojej autority. Perzská ríša dala tiare kruhový tvar a perá vymenila za drahokamy.

Pre väčšinu Európanov je však diadém symbolom pápežskej moci - vysoká trojitá koruna zakončená krížom usadeným na glóbuse. Pápežskú tiaru dostáva pápež pri nástupe do svojho úradu. Prvýkrát v histórii sa jej vzdal v prospech chudobných Pavol VI. a zo svojho erbu ju odstránil aj súčasný pápež Benedikt XIV. a nahradil ju jednoduchou biskupskou mitrou.

V moderných časoch sa tiara stáva symbolom nevestinej ženskosti. Ako polkruhová korunka ozdobená drahými kameňmi je súčasťou svadobnej výbavy.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 01.02.2006: admin, Diskusia k článku "O svadobnom diadéme"rightend