startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Zásnuby

line

zásnuby
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zásnuby slúžia predovšetkým na to, aby si dvaja ľudia dali vzájomný sľub, že uzavrú manželský zväzok.

Snubny prstenProstredníctvom zásnub môžu s týmto úmyslom oboznámiť rodinu a priateľov (je to istý prejav úcty a rešpektu príbuzným, hlavne rodičom). Zásnuby môžu byť taktiež vhodnou príležitosťou, aby sa rodičia a príbuzní snúbencov zoznámili a bližšie spoznali, príp. aby sa rodičia k zámeru svojich detí vyjadrili. Odstúpiť od zásnubného sľubu môže ktorýkoľvek z partnerov bez právnych postihov (z právneho hľadiska dnes zásnuby nemajú význam).

Tradícia zásnub

V dnešnej dobe nie sú zásnuby také bežné ako v minulosti. Nie je to tak dávno, keď patrili k zaužívanej a požadovanej svadobnej obyčaji na Slovensku.

Zásnuby (z lat. slova nupta – núkať) mali v slovenskej svadobnej tradícii rôzne názvy: rukoviny, záručiny, oddávanie atď. Ich podstatou bolo verejné, obradné potvrdenie uzavretia dohody o manželstve za účasti rodín budúcich manželov. Vykonávalo sa v súlade so zaužívanými zvyklosťami a ustanoveniami obyčajového práva. Sprevádzalo ho obradné spojenie rúk mladých, prípitok a výmena zásnubných darov. Tradičnými darmi boli prsteň (ženích ho daroval neveste), koláč, jablko, pierko a šatka. Pred sobášom nevesta poslala ženíchovi svadobnú košeľu a on jej topánky. Tieto dary boli znakmi, ktorými si opakovane potvrdzovali platnosť svojho súhlasu so svadbou. Pri zrušení zásnub si postihnutá strana mohla uplatniť nárok na dvojnásobné splatenie všetkých svadobných výdavkov.

Zásnuby dnes

V dnešnej dobe neexistujú žiadne špeciálne pravidlá spájajúce sa s obradom zasnúbenia. Zásnuby sa zväčša oznámia najskôr rodine, potom prídu na rad ďalší príbuzní a priatelia. Symbolom zásnub je snubný prsteň, ktorý daruje muž snúbenici, resp. snubné prstene, ktoré si snúbenci vymenia pred slávnostnou hostinou alebo počas nej s prísľubom, že spolu uzavrú manželstvo. Pri ich výbere je vhodné poradiť sa s klenotníkom a najlepšie je kúpiť hneď aj obrúčku. Keďže prsteň i obrúčky je Kytica na vankusikupotrebné vyskúšať si, obyčajne ich partneri kupujú spoločne. Snubný prsteň pre ženu by mal mať očko (zväčša je biele alebo červené). Žena by mala dostať od milého aj jednoduchú kyticu zo svetlých kvetov (napr. zo žltých ruží s jemnou bielou fréziou). Muž nemusí od snúbenice obdržať prstienok, tá mu môže dať čokoľvek, čo bude nosiť pri sebe (retiazka, prívesok, atď.). Na daroch môžu byť vyryté mená, iniciálky, dátum zasnúbenia, príp. dátum svadby.

Zásnuby sa zaobídu bez zasielania oznámení a pozvánok, na druhej strane nie je vhodné posielať správu o zásnubách mailom či esemeskou. Zaužívané je osobné pozvanie v rámci návštevy. Nie je potrebná ani veľkolepá hostina, snúbenci môžu zorganizovať menšie posedenie v reštaurácii alebo doma. Pozýva sa iba úzky okruh rodiny - rodičia, súrodenci, príp. starí rodičia. Oblečenie by malo byť primerané štýlu zásnub (spoločenské šaty vo svetlých farbách, kostým alebo menej formálne oblečenie).

Samotný obrad zasnúbenia nemá predpísaný priebeh. Môže mať rôzne podoby, napr. otec nevesty pri slávnostnej hostine vstane, zazvoní lyžičkou na pohár a oznámi zasnúbenie svojej dcéry. Snúbenci vstanú, pobozkajú sa a vymenia si dary. Miesto otca môže obrad zahájiť snúbenec, ktorý oznámi zasnúbenie. Zásnuby si môžu vychutnať snúbenci aj osamote vo dvojici, na akomkoľvek mieste, akoukoľvek formou. Fantázii sa medze nekladú.

Môže sa stať, že sa snúbenci rozídu. V tom prípade dievča vráti svoj prsteň mládencovi (pokiaľ ju on sám nepožiada, aby si ho ponechala). Každý diskrétne poinformuje svoje okolie bez toho, že by toho druhého očierňoval, a prípadne vrátia i zásnubné darčeky osobám, ktoré ich darovali, a pripoja niekoľko slov.

Tradícia zásnub sa v posledných rokoch pomaly vracia. Ak sa teda aj vy rozhodnete zorganizovať ich, robte to pokojne, bez zbytočných obáv, aby Vám ostala energia na prípravu náročnejšieho, ale o to radostnejšieho obradu - svadby.

autor: Mgr. Jana Linkováline
line

Diskusia


forum 29.11.2005: mmmaaatttooo, ZASNUBY???
forum 19.10.2005: admin, Diskusia k článku "Zásnuby"rightend