startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Úlohy svadobčanov

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ak majú mladomanželia širokú rozvetvenú rodinu a veľa známych, je niekedy ťažké nájsť spôsob ako ich všetkých zapojiť do svadobného diania. Pre niektoré svadobné páry má ich zapojenie do najbližšieho okruhu svadobčanov mimoriadny význam.

DruzickyPre tých, ktorí sa rozhodli zapojiť medzi svadobčanov nielen najbližších priateľov, ale aj ďalšiu svoju rozvetvenú rodinu, prinášame zopár úloh pre svadobčanov, ktoré môžete využiť ako inšpiráciu pri plánovaní svadobného obradu.

Čestná družička - obyčajne táto rola patrí blízkej priateľke, alebo sestre nevesty. Niekedy sa nevesta rozhodne mať dve družičky. Družička počas obradu stojí na strane nevesty a pomáha neveste z organizovaním „dámskej jazdy“. Rolu čestnej družičky môže vo výnimočných prípadoch zastávať aj muž.

Ženíchov svedok - podobne ako čestná družička je aj ženíchov svedok obyčajne ženíchov brat, alebo blízky priateľ. Aj ženích si často vyberá dvoch svedkov, hlavne v prípade, že jeden z nich je cezpoľný a nemôže plnohodnotne vykonávať všetky povinnosti spojené s touto svadobnou úlohou.

Malé družičky - niektoré nevesty si okrem hlavnej družičky vyberú ešte jednu, alebo viacero malých družičiek.

Mala druzickaDorastová družička - pre tie deti, ktoré sú ešte príliš malé na hlavnú družičku a zároveň príliš staré na malú družičku alebo dievčatko s kvetinovými lupienkami, môžu zaujať miesto dorastovej družičky. Dorastová družička môže mať svoje miesto vedľa družbu.

Družba - podobne ako družičky nevesty aj ženích má jedného alebo viacerých družbov. Môžu nimi byť ženíchovi bratia, najlepší priatelia, bratranci alebo ich kombinácia.

Dievčatko s kvetinami je rola obsadená obľúbenou sesternicou ženícha alebo nevesty. Vek dievčatka sa pohybuje v rozmedzí 4-8 rokov a jej úlohou je niesť košík s kvetmi, alebo malú kyticu.

Nosič prsteňov - rovnako ako dievčatko s kvetinami aj nosič prsteňov je svadobná rola pre chlapca vo veku 4-8 rokov, ktorého úlohou je niesť vankúšik so svadobnými obrúčkami. Niekedy sú tieto obrúčky len symbolické a skutočné má vo vrecku ženíchov svedok. Táto rola je pre svadobný obrad kľúčová, a preto by mala byť zverená dieťaťu, ktoré nemá problém s veľkým počtom ľudí.

Prstene na vankusiUvádzač - uvádzači obyčajne bývajú dvaja (takmer vždy sú to muži), ktorých úlohou je usádzať svadobných hostí na ich miesta. Niekedy rolu uvádzačov zastávajú družbovia ženícha, ale je možné ju obsadiť aj ľudmi, ktorí nepatria do okruhu svadobčanov.

Čestná stráž pri knihe hostí. Túto rolu môže zastávať muž alebo žena, ktorých úlohou je stáť pri knihe hostí, ukazovať im kam sa majú podpísať a zodpovedať ich otázky. Niekedy môže čestná stráž pri knihe hostí preberať dary hostí pre novomanželov.

Spevák (muzikant) - v prídade, že je v rodine alebo medzi priateľmi talentovaný spevák alebo hudobník, možete mu dať prostredníctvom tejto svadobnej role príležitosť prezentovať sa ešte pred svadobným obradom, alebo v priebehu svadobnej hostiny.

Prednášajúci - svadobný obrad môže zahŕňať jedno, alebo dve čítania z Biblie, alebo výberu obľubenej poézie či prózy ženícha a nevesty. V závislosti od množstva prednášaného textu môže byť prednášajúcich aj viac, prípadne môže jeden človek čítať všetky texty. Pri výbere je treba dbať na to, aby mal prednašajúci príjemný a dobre sa nesúci hlas, ktorý umocní dojem z čítaneho textu.

Autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 21.12.2005: admin, Diskusia k článku "Úlohy svadobčanov"rightend