startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobné štýly

line

o svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Asi najdôležitejšou voľbou, na ktorej stoja svadobné prípravy je výber štýlu celej svadby. V podstate existujú tri kategórie svadby: formálna, poloformálna a neformálna. Charakter svadby sa určí na základe výberu miesta pre svadobný obrad, veľkosti stolov a štýlu svadobnej hostiny, počtom svadobčanov, časom, v ktorom sa svadba koná.
Všetky z nižšie uvedených štýlov majú nekonečne veľa variantov, napriek tomu pre všetky tri uvedené možnosti existujú nasledovné rozlišovacie znaky:

Formálna svadba

Kostol interierKde sa koná svadobný obrad?
Miestom formálneho obradu je väčšinou kostol alebo veľký súkromný pozemok.

Aký spoločenský odev sa vyžaduje?
Nevesta a jej družičky majú dlhé odevy formálneho strihu a ženích so svadobčanmi sú v oblekoch alebo žaketoch. Dámska časť pozvaných hostí je oblečená v elegantných šatách pri svadbe cez deň a v kokteilových šatách v prípade, že sa svadba koná večer. Pozvaní páni majú tmavé obleky a kravaty pri dennej a smokingy pri večernej svadbe. K najformálnejšej etikete patrí biela kravata.

Koľko je svadobčanov?
Ženích aj nevesta majú obyčajne každý od 4 do 10 svadobčanov.

Ako vyzerá svadobná hostina?
Formálna svadba obyčajne pozostáva z niekoľkých hodov a kokteilového baru. Pozvánky sú bohato zdobené, miestnosť taktiež. Svadobčania prichádzajú na miesto limuzínou a o hudbu do tanca sa stará orchester alebo živá kapela.

Poloformálna svadba

Svadba vonkuKde sa koná svadobný obrad?
Miestom konania svadobného obradu býva kostol, kaplnka, prípadne hotel alebo záhrada.

Aký spoločenský odev sa vyžaduje?
Pre poloformálnu svadbu sú nevesta a jej družičky oblečení do dlhej baleríny, pripadne iné šaty menej formálneho strihu. Ženích s "družinou" je oblečený do šedého alebo čierneho obleku a nohavíc s prúžkami cez deň a vychádzkového obleku, vesty s čiernymi nohavicami pre večernú svadbu. Prítomné pozvané dámy sú oblečené v elegantných šatách cez deň a v kokteilových šatách večer. Ich mužský partneri nosia tmavé obleky pre obidve príležitosti.

Koľko je svadobčanov?
Ženích a nevesta majú obyčajne od 2 do 6 svadobčanov.

Ako vyzerá svadobná hostina?
Svadobná hostina sa obyčajne koná poobede a má formu bufetu alebo koktailu. Do tanca vyhráva živá kapela, orchester alebo DJ.

Neformálna svadba

baldachyn_tsp93244200Kde sa koná svadobný obrad?
Svadobný obrad sa obyčajne koná v kostole, kaplnke, alebo na záhrade za prítomnosti osoby oprávnenej uzatvárať manželské zväzky.

Koľko je svadobčanov?
Ženích aj nevesta majú obyčajne od jedného do troch svadobčanov.

Aký spoločenský odev sa vyžaduje?
Na neformálnej svadbe sú ženích aj nevesta oblečení do neformálnych šiat pastelových farieb. Ženích a jeho družina nosia obleky alebo športové vesty a nohavice. Prítomné dámy sú oblečené primerane miestu konania obradu, páni majú športové vesty a nohavice.

Ako vyzerá svadobná hostina?
Svadobná hostina sa môže konať v reštaurácii, alebo v domácom prostredí novomanželov. Hudbu zabezpečuje DJ, prípadne talentovaný známi rodiny.

Autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 09.01.2006: admin, Diskusia k článku "Svadobné štýly"rightend