startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Svadobná hudba

line

hudba
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Hudba je jedným z dôležitých prvkov každej svadby. Sprevádza svadobný obrad i svadobnú hostinu, preto by ste jej výberu mali venovať pozornosť.

Svadobný obrad

Voľba hudby by mala ladiť s Vašim osobným vkusom, treba však prihliadať aj na také skutočnosti, ako je miesto svadby, vekové zastúpenie svadobných hostí a celkový charakter svadobného obradu a hostiny. Pri civilnom sobáši môže v obradnej sieni obecného alebo mestského úradu znieť reprodukovaná hudba alebo živá hudba (napr. sóloví speváci alebo komorný zbor). Ak je na úrade k dispozícii aparatúra, môžete si priniesť aj vlastnú hudbu, príp. využiť hudobný archív úradu. Ideálne je, ak si jednotlivé skladby vypočujete priamo v obradnej sieni ešte pred obradom, aby ste sa presvedčili či sú vhodné pre tento priestor. organ v kostolePri sobáši v kostole existuje viacero možností. Svadobný obrad môže sprevádzať organista, rôzne hudobné telesá (napr. sláčikové kvarteto či komorný orchester), spevácky zbor alebo sóloví speváci. Ak je v kostole k dispozícii aparatúra, môžete použiť aj vlastnú hudbu. Oboznámte sa s celým priebehom svadobnej ceremónie, aby boli jednotlivé hudobné vstupy vhodne načasované. Ďalej myslite aj na akustiku, a celkový interiér kostola, napr. na rozmer uličky, ktorou budete prichádzať k oltáru aby ste podľa toho zvolili vhodnú dĺžku skladby (ak je ulička dlhšia skombinujte viaceré skladby apod.). Niektoré momenty sú zvlášť vhodné na výber určitej hudby, napr. keď budete kráčať uličkou k oltáru, pôsobivo vyznejú klasické skladby ako je svadobný pochod. Všetko však záleží na vašej voľbe. Hudobný výber pri cirkevnom sobáši prekonzultujte vopred s kompetentnou osobou, pretože niektoré kostoly môžu mať v tomto smere určité pravidlá a obmedzenia.

Svadobná hostina

Výber hudby počas svadobnej hostiny je široký. Ak dávate prednosť živej hudbe pred reprodukciou z nosičov, vhodnou voľbou bude pre vás živá kapela, či už je to ľudová hudba alebo hudobná skupina. Skupiny zväčša ponúkajú široký repertoár - od klasiky cez oldies až po súčasnú populárnu hudbu, ľudovky a svadobné evergreeny. Ďalšou možnosťou je dídžej. So svojou aparatúrou môže namixovať obľúbené svadobné hity i netradičné žánre a svadobčanov dokáže zabaviť aj slovnými vstupmi, organizáciou svadobných hier apod. Môžete si zvoliť aj kombináciu dídžej a živá kapela, napr. počas prestávok kapely môže hrať dídžej. Poraďte sa so svojimi známymi aké majú skúsenosti s hudbou na svadbe a či vám niekoho odporúčajú. Možno sa nájdu dobrí hudobníci aj medzi nimi. V každom prípade by ste si mali vybrať skúsených ľudí, ktorí vytvoria počas svadby dobrú zábavu. Pokiaľ je to možné, stretnite sa s dídžejom či s kapelou v predstihu, vypočujte si ich demo-nahrávky a prejdite si zoznam plánovaných skladieb. Spolu vyberte vhodné piesne k jednotlivým svadobným obradom a zvykom. Nechajte si od hudobníkov poradiť, ale oboznámte ich aj so svojimi obľúbenými piesňami, interprétmi, a hudobným žánrom, ktorý preferujete. Bolo by vhodné, aby sa štýl striedal, aby si na svoje prišli rôzne vekové kategórie (starí rodičia asi veľmi neocenia váš obľúbený hip-hop alebo hard-rock). Výber by mal zahŕňať rýchle aj pomalé piesne, tradičné ľudovky či skupinové tance (napr. Vrabčací tanec, kankán alebo vláčik). Berte ohľad aj na miesto svadby, napr. ku svadobnej zábave, ktorá sa odohráva pod stanom na záhrade, sa viac hodí živá hudba. hudobnik s gitarouS hudobníkmi rozoberte aj otázku ako budú oblečení a ako budú rozložené a vyplnené prestávky (jedno kolo trvá zvyčajne 45 minút, prestávka 15 minút). Nezabudnite na to, že im treba poskytnúť primeraný priestor na uloženie technického zabezpečenia, menšie pohostenie či riadne svadobné menu (záleží od trvania svadobnej hostiny). Na odmene sa s dídžejom či s kapelníkom dohodnite vopred a spíšte dohodu. Mala by obsahovať meno kapely alebo dídžeja, počet hudobníkov, dátum, miesto, pracovný čas a celkovú odmenu. Nezabudnite, že dostupnosť dídžejov a živej hudby je obmedzená voľnými termínmi, preto je vhodné objednať si ich služby s časovým predstihom.

Ako môže vyzerať hudobný sprievod počas svadobnej hostiny si uvedieme na nasledovnom príklade. Niekoľko slávnostných tónov zaznie už pri príchode mladomanželov na miesto svadobnej hostiny, pri zametaní črepín šťastia a pri prenesení nevesty na rukách mladomanžela k svadobnému stolu. Svadobných hostí v sále víta napr. Ave Maria (F.Schubert). Keď sa svadobní hostia usadia na svoje miesta, je čas na prípitok. Tento dôležitý moment umocňuje pieseň Živjo, mnoga leta. Nasleduje ďakovanie mladomanželov rodičom, ktoré sprevádza hudba so svadobnými motívmi. Po predjedle nasleduje "Mladomanželský tanec", v rytme klasických melódií, ako je Straussov "valčík valčíkov" - Na krásnom modrom Dunaji. Po tanečnom sóle mladomanželov sú na tanečný parket prizvaní ostatní svadobní hostia, aby si zatancovali s nevestou. Hrajú sa slovenské valčíky a polky, a to tak dlho, aby v ňom dostali príležitosť všetci záujemci. Potom je čas na jedlo a hudba aj tu vytvorí príjemnú atmosféru.

Pripravili sme pre vás niekoľko najčastejšie hraných a najobľúbenejších skladieb, ako inšpiráciu.

Ave Maria (F. Schubert)
´O Sole Mio (E. di Capua)
Michelle (The Beatles)
And I Love Her (The Beatles)
Don´t Cry For Me Argentina (A. L. Webber)
Can´t Help Falling In Love (E. Presley)
Only You (The Platters)
Sever proti juhu (hudba z filmu)
I Will Always Love You (Whitney Houston)
Everything I Do (Bryan Adams)
All My Life (K-CI & Jo Jo)
Can You Feel The Love Tonight (Elton John)
Forever And For Always (Shania Twain)
Kiss From A Rose (Seal)
Love Is All Around (Wet Wet Wet)
Right Here Waiting (Richard Marx)
You’re Still The One (Shania Twain)
Love Of My Life (Queen)
Stín katedrál (Neckář)

Bez ohľadu na to, či preferujete živú alebo reprodukovanú hudbu, pamätajte na to, že bude dotvárať atmosféru vášho veľkého dňa. Radi sa dozvieme, ktorá melódia vstúpila spolu s vami do stavu manželského.

Autor: Mgr. Jana Linkováline
line

Diskusia


forum 21.10.2005: admin, Diskusia k článku "Svadobná hudba"rightend