startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Harmonogram

line

harmonogram
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Jednou z najdôležitejších vecí v rámci príprav na svadobu je harmonogram. Svadobný pár musí v priebehu svadobných príprav zabezpečiť veľa vecí a preto ne takýto harmonogram vhodným pomocníkom.

Rok až štyri mesiace pred

Par-na-prechadzke_tsp86502395Prvým dôležitým rozhodnutím je stanovenie dátumu, miesta a výberu druhu svadby. Záleží na veľkosti mesta, počtu obyvateľov i zvyklostí ako dlho vopred je nutné zabezpečiť si miesto sobáša i priestory pre svadobnú hostinu. V prípade, že ste pevne rozhodnutí uzavrieť manželstvo, netreba váhať. Môžete sa predbežne porozprávať o svojich predstavách svadobného dňa a hostiny, obzrieť si svadobné šaty a porozmýšľať o množstve pozvaných hostí i svadobných oznámeniach. Teraz na to ešte máte čas. A nezabudnite zájsť do klenotníctva …

Tri mesiace pred

Na matrike alebo na farskom úrade je nutné si dohodnúť konečný termín svadby. Ujasnite si podmienky a možnosti svadobného obradu a hostiny, naplánujte si základný rozpočet. Je vhodné rezervovať si miesto pre rozlúčkový večierok s priateľmi a samozrejme pre svadobnú hostinu. O výbere vhodného podniku sa poraďte s priateľmi, alebo v prípade, že ste si vybrali sami, je vhodné si ho vopred „otestovať. Zájdite si tam na večeru alebo na obed, budete tak mať istotu, že sa vaša svadobná hostina vydarí.

Nezabudnite zabezpečiť tlač vašich pozvánok a svadobných oznámení. Už by ste mali mať vybraných svedkov a dokončovať zoznam hostí. V prípade príchodu vzdialených príbuzných majte na pamäti ich ubytovanie, poprípade dopravu na svadobný obrad či svadobnú hostinu.

Sedem týždňov pred

Kostol exterierMali by ste sa zamyslieť nad svadobnou cestou, poprípade si nejakú zabezpečiť.

Na matrike alebo na farskom úrade si dohodnite podrobné detaily svadobného obradu. Mali by ste si vybrať vhodný hudobný doprovod k svadobnému obradu a samozrejme k tancu na svadobnej hostine. Vo vybranej reštaurácii si dohodnite menu, dekoráciu a celkový priebeh hostiny.

Šesť týždňov pred

Už by ste mali rozosielať svadobné oznámenia. Vhodný čas pre pozvanie blízkych príbuzných a priateľov. Najbližší okruh obidvoch rodín pozývajú snúbenci osobne a preto je vhodné dohodnúť si návštevu vopred, aby bolo pozvanie slávnostné.

Absolvujte skúšku vybraných šiat a doplnkov. Taktiež topánky sú veľmi dôležité, pretože v nich strávite celý obrad i svadobnú hostinu. Venujte ich výberu teda náležitú pozornosť a rozhodne dávajte prednosť pohodlnejšej obuvi. Ak si kúpite nové topánky, rozhodne si ich párkrát vezmite na prechádzku, predídete tak nežiaducim "svadobným" otlakom...

Päť týždňov pred

U kadernikaVyberte si vhodný účes a zabezpečte si kaderníčku a kozmetičku. V tomto prípade existujú dve možnosti a to, že si ráno v deň sobáša zájdete do kaderníctva a kozmetiky, kde Vás učešú a nalíčia, alebo si objednáte obidve služby priamo domov. Rozhodnite sa čo vám bude z časového hľadiska vyhovovať viac.

Štyri týždne pred

Zaistite si limuzínu, poprípade iný odvoz snúbencov na svadobný obrad. Zamestnávateľa požiadajte o tzv. svadobnú dovolenku. V prípade, že ste ešte neodoslali svadobné oznámenia, máte najvyšší čas.

Tri týždne pred svadbou

Mali by ste si urobiť mini poradu s rodičmi a svedkami, ktorá by sa mala týkať kompetencií v rámci svadobného dňa. Dohodnite si, kto bude mať čo na starosti, vyhnete sa tak chaosu. Snažte sa prenechať čo najviac povinností na svojich blízkych a priateľoch, aby ste si svoj veľký deň mohli skutočne vychutnať. Dohodnite sa s jedným z priateľov, ktorý bude počas svadobného dňa v pohotovosti a bude riešiť krízové udalosti (ak nejaké nastanú). Je najvyšší čas objednať si fotografa a video službu.

Dva týždne pred

Priprava tortyUrčite už máte svadobnú horúčku. Ak nie, tak pravdepodobne čoskoro príde a preto na to buďte pripravení. Aby ste mali pocit, že je všetko v poriadku, napíšte si zoznam toho čo na svadbu potrebujete a čo je už zabezpečené. Predídete tak zháňaniu vecí na poslednú chvíľu.

Mali by ste si objednať svadobnú tortu a škatuľky na zabalenie výslužky.

Zoznam:

 • miesto obradu
 • miesto svadobnej hostiny
 • svadobné oznámenia
 • zasadací poriadok
 • hudba
 • svadobné šaty, topánky a doplnky
 • kaderníčka a kozmetička
 • svadobné prstene
 • svadobná kytica
 • limuzína (odvoz snúbencov)
 • myrta pre hostí
 • Prezeranie siatstuhy pre ozdobenie áut
 • svadobná bábika či svadobné prstene pre ozdobenie limuzíny
 • odvoz pozvaných hostí
 • ubytovanie pre vzdialených príbuzných
 • svedkovia
 • fotograf
 • kameraman
 • svadobná torta
 • škatuľky na zabalenie výslužky

Týždeň pred

Skúste na chvíľku vypustiť a rozlúčte sa so slobodou. Zabezpečte to, čo ste ešte nestihli alebo nemohli zohnať.

Svadobný deň

A je to tu. Šetrite sily. Začnite výdatnými raňajkami, pretože čochvíľa budete stredom pozornosti. Vstup do manželstva je veľkou životnou zmenou a preto so sebou svadobný deň prináša veľa stresu. Raňajkami predídete žalúdočnej nervozite, omdlievaniu z hladu či únavy. Aj tak si vaše telo užije svoje a preto mu doprajte tu chvíľku ranného pokoja.

Ďalej vás čaká obliekanie, česanie, vítanie s príbuznými a odchod na radnicu či do kostola. Všetky dôležité úlohy zverte svojim rodičom a blízkym priateľom. Určite to pre vás radi urobia a vy si tento svoj „DEŇ“ budete môcť vychutnať naplno.

Zenich hraje na husliachNezabudnite na prstienky a samozrejme na snúbenca či snúbenku…

Svadobný sprievod

U nás je najrozšírenejší spôsob, kde sú ženích a nevesta oddelení. Každý ide do obradnej miestnosti na inom aute. V prvom sa vezie ženích s družbom a svedkom, po nich nasledujú podľa rodinnej príslušnosti ďalší svadobčania. Kolónu uzatvára auto nevesty so svedkom.

Ak použijú ženích a nevesta spoločný voz, idú v prvom vozidle rodičia nevesty a ženícha a za nimi ženích s nevestou. Nasledujú vozy so svedkami, družba s družičkou a ďalší príbuzní v poradí podľa príbuzenského vzťahu. V posledných vozidlách sú priatelia.


line
line

Diskusia


forum 09.09.2005: admin, Diskusia k článku "Harmonogram"rightend