startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Prečo nevesta nosí závoj? - odpoveď rabína

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

O niekoľko týždňov sa budem vydávať a chcela by som vedieť prečo musia židovské nevesty nosiť závoj. Osobne túto súčasť svadobného šatníka nemám príliš v láske a považujem ju za prežitok. Má závoj v židovskom náboženstve nejaký hlbší význam?
banner
Zidovska svadbaZnáma Michelangelova socha Mojžiša vyobrazuje tohto zákonodarcu židovského národa s rohami na hlave. Viete prečo?

Za túto okrasu sa môže poďakovať nepresnosti v gréckom preklade druhej knihy Mojžišovej, známom ako Septuaginta (LXX), kde sa doslova píše, že keď schádzal Mojžiš z hory Sinaj, jeho tvár sa skvela lúčmi svetla. Izraelskí synovia sa báli k nemu priblížiť, tak si pri rozhovore s nimi prikrýval tvár závojom.

Lenže slová „lúče“ a „rohy“ sa v hebrejčine zapisujú rovnakými znakmi a tak sa tento významový posun neskôr objavil aj vo Vulgáte - latinskom preklade Biblie z pera svätého Hieronýma.

Podľa židovskej tradície sa duše ženícha a nevesty pod Chuppou (svadobným baldachýnom) naplnia božou prítomnosťou (šekina) a preto nevesta zakrýva svoju tvár závojom: svätosť si zaslúži súkromie. Podľa kabaly časť božej prítomnosti zostáva aj neskôr v nevestiných vlasoch a preto židovské nevesty po svadbe nosia parochňu alebo šatku.

autor: M. P.

Židovský svadobný obrad    


line
line

Diskusia


forum 26.03.2007: admin, Diskusia k článku "Prečo nevesta nosí závoj? - odpoveď rabína"rightend