startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Nechty a ruky ako šperk

line

make-up
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nechty a ruky prezradia o človeku veľa, preto je dôležité venovať im dostatok pozornosti. Obzvlášť to platí pre svadobný deň, kedy sú hlavne ruky nevesty vystavené mnohým pohľadom.

NechtyNechty dokážu prezradiť veľa o zdravotnom stave človeka, ale aj o jeho duševnej kondícii, či povahe. Reč je o tvare, vzhľade nechtov, o ich farbe. Nie každého príroda obdarila nechtami bez chybičky, mnoho dokáže urobiť správna starostlivosť, technika a možnosti medicínskeho a kozmetického priemyslu. Trh dnes ponúka široký sortiment výrobkov, od nechtového peelingu cez nechtovú kúpeľ, masáž až k nespočetným ošetrujúcim olejom a krémom. Svoje služby ponúkajú kozmetické salóny i špecializované nechtové štúdiá.

Základom toho, aby ruky a nechty vyzerali pekne, je pravidelná starostlivosť o ne. Domácu manikúru si môžete urobiť každý týždeň, podľa nasledovného postupu:

  • Najskôr nechty dôkladne očistite, odstránte z nich starý lak, odmastite a osušte.
  • Ponorte do kúpeľa na bielenie nechtov obohateného olejom z čajovníka, aby sa odstránili škvrny z nechtov a pokožky rúk. Bieliace účinky má aj citrónová šťava. Potom preleštite povrch nechtu, aby sa prekrvil.
  • Na ruky naneste peeling s vitamínom A, vmasírujte ho do pokožky. Na kožtičku okolo nechtov nanesiete špeciálny krém, ktorý slúži na to, aby nepekná kožtička okolo nechtov zmäkla. Ak takýto špeciálny krém nemáte, môžete použiť aj jemný detský olej. Necháte chvíľu pôsobiť a potom kožtičku pomocou drevenej tyčinky jemne zatlačíte. Nikdy kožtičku nestrihajte, pretože zastrihávaná kožtička má tendenciu vyrásť ešte väčšia a lôžko je bez nej nechránené a môže sa bolestivo zapáliť.
  • Uprava nechtovNechty opilníkujte do požadovaného tvaru, každú stranu nechtu od kraja až ku stredu vždy v jednom smere, aby sa nezačali štiepiť. Súčasným trendom sú rovno zapilované nechty so zaoblenými rohmi. Ak máte však krátke a silné prsty, uprednostnite oválny tvar, ktorý ich predĺži. Pokiaľ Vám Vaše prirodzené nechty nemôžu narásť do želanej dĺžky, alebo nie sú dostatočne pevné, môžete tento problém vyriešiť nechtovou modelážou. Prirodzený necht sa dá predĺžiť nalepením umelých nechtov a následným nanesením gélu alebo akrylovej hmoty.
  • Po základnej manikúre nechty očistite, odmastite a naneste spevňovač (prehľadný výživný lak s prídavkom vápniku a vitamínov), aby Ste zabránili lámaniu nechtov.
  • Farebná úprava a zdobenie sú posledným krokom k získaniu krásnych a zdravých rúk. Na spevňovač naneste farebný lak v dvoch vrstvách pre zvýraznenie farby. Nakoniec aplikujte vrchný lak, ktorý vytvorí lesklú ochrannú vrstvu. Pre svadobný deň uprednostnite jemné perleťové alebo matné odtiene, ladiace s farbou šiat. Okrem lakov sa na zdobenie nechtov používajú aj vodové farby, farebný gél, akryl, vkladané kamienky, jemné ornamenty apod.
Veľmi populárna je stále francúzska manikúra, ktorú si tiež môžete urobiť svojpomocne. V obchodoch sa dá kúpiť kompletná sada potrebných prípravkov.
  • Nechty_02Špeciálne šablóny prilepte pod biele okraje nechtov, ktoré uľahčia nanášanie bieleho laku, ktorý svojím tvarom kopíruje biele okraje nechta. Po ich nalepení vykreslite bielym lakom jedným ťahom zľava doprava koncové okraje nechtov. Keď biely lak poriadne zaschne, šablóny strhnite a môžete sa pustiť do ďalšieho lakovania. Zvoliť si môžete ružový lak, smotanový alebo niektorý iný podobný odtieň. Vybranou farbou pretrite nechty vrátane bielych okrajov, nechajte zaschnúť a potom ešte naneste vrstvičku bezfarebného laku.

Pekné nechty nerobí len dokonalá manikúra, ale aj zdravá a vyvážená strava. Ak Vás trápia lámavé a štiepavé nechty, bezpodmienečne potrebujú vitamíny A, B a E, dostatok železa a zinku. Bežné mydlá pokožku často nadmerne vysušujú, preto je lepšie používať prírodné mydlá, ktoré neobsahujú alkohol a iné prípravky. Nepriaznivo pôsobia saponáty, preto aj pri bežných domácich prácach treba používať ochranné rukavice.

Ruky treba pravidelne krémovať. Cez deň sú vhodné nie príliš mastné krémy. Na zmäkčenie pokožky je veľmi vhodný krém s bambuckým alebo kakaovým olejom. Antiseptický, hojivý a upokojujúci účinok majú kamilky. Na noc si môžete ruky natrieť aj mastnejším krémom, s obsahom regeneračných a výživných látok. Látky, ktoré pokožku hydratujú sú napr. urea, glycerol, kyselina glykolová, látky, ktoré zvláčňujú a regenerujú sú dexpantenol, vitamín E apod., šalvia a aloe pokožku zase liečia a pokožku napínajú. Pre lepší účinok sa odporúča na ruky po nakrémovaní natiahnuť špeciálne bavlnené rukavičky.

Na dokonalú úpravu nechtov by mal vo svojou svadobný deň myslieť ženích a hlavne nevesta, ktorá svoju rúčku podáva ženíchovi pri obrade, keď na ňu navlieka prsteň. Naň budú zvedaví aj ďalší svadobní hostia, preto nech sú Vaše nechty a ruky vašou peknou vizitkou.

Autor: Mgr. Jana Linkováline
line

Diskusia


forum 28.12.2005: admin, Diskusia k článku "Nechty a ruky ako šperk "rightend