startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Narodenie v španielskej kráľovskej rodine.

line

news
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

1.11.2005 sa v skorých ranných hodinách španielskému korunnému princovi Felipemu a jeho manželke Letizii narodila dcéra Leonor. Napriek tomu, že sa narodila cisárskym rezom a o tri týždne skôr, teší sa dobrému zdraviu.

"Narodenie dieťaťa je jedna z najkrajších vecí, čo sa človeku môže v živote stať. Ja aj princezna Letizia sme nevýslovne šťastní...", povedal v rozhovore s novinármi princ Felipe.

Určite si mnohí pamätáte nádhernú svadbu tohto manželského páru s pred 17-tich mesiacov, ktorú vysielala v priamom prenose aj STV. Napriek šťastnej udalosti, vyvolalo narodenie potomka ženského pohlavia mnoho debát o zmene španielskej ústavy. Podľa španielskej ústavy môže byť následníkom trónu iba potomok mužského pohlavia a iba v prípade, že sa kráľovskému páru tento nenarodí, môže na trón nastúpiť žena. Rovnako je tomu aj v iných konštitučných monarchiách a kráľovstvách ako napr. v Monaku alebo Veľkej Británii.

Za zmenu ústavy sa musí v prvom rade postaviť parlament, lebo práve do jeho kompetencií spadá aj zmena v ústave zakotvených pravidiel určovania následníka trónu. Podporu v tejto zmene má parlament aj u samotného korunného princa Felipeho - otca malej princeznej.
rightend