startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Mýty okolo starostlivosti o vlasy

line

svadobné účesy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všetci máme vžité predstavy v súvislosti so starostlivosťou o vlasy. Veľa ľudí sa riadi "zaručenými" radami, no časom zistia, že väčšina týchto rád je len výmysel. V nasledujúcom článku vám prinášame zopár informácií, čo je pravdy na niektorých z nich.

Umyvanie vlasovČasté umývanie vlasov spôsobuje ich vysúšanie a vypadávanie

VÝMYSEL: To, ako často si umývame vlasy, nijako vlasy nepoškodzuje. Vo všeobecnosti sa odporúča umývať si vlasy 3x do týždňa. Správne zvolený šampón im navyše dodá objem a potrebnú vlhkosť. Viac šampónu = čistejšie vlasy.

Kondicionér pomáha naprávať rozstrapatené končeky vlasov

VÝMYSEL: Žiadny kondicionér nedokáže „opravovať“ vlasy. V skutočnosti len vyhladzuje vlasovú epidermu a vlasy tak vyzerajú lepšie. Dobrý kondicionér je účinnou prevenciu pred nepriaznivými vplyvmi.

Účinky prípravkov z kozmetických salónov sú totožné s tými, ktoré môžete kúpiť v bežnom predaji

VÝMYSEL: Aj keď výnimky potvrdzujú pravidlo, vo všeobecnosti sa dá povedať, že prípravky používané v kozmetických salónoch sú kvalitnejšie, čo dovoľuje dosiahnuť potrebné výsledky pri čistení, vyživovaní a tvarovaní vlasov.

Spanie s mokrými vlasmi napomáha vzniku plešinovej pliesne

VÝMYSEL: Plesňové ochorenia temena hlavy nevznikajú z mokrých vlasov. Na prenos infekcie je potrebný kontakt s nakazenou osobou alebo predmetmi, ktoré táto osoba používala. Tento druh nákazy postihuje najmä deti, ktoré sú menej odolné na kožné ochorenia. Ak chcete podporiť rast vlasov, prejdite po nich hrebeňom aspoň 100x denne.

fenovanie-vlasov_tsp56567673Používanie spoločných hrebeňov podporuje prenos kožných infekcií

PRAVDA: Vši a iné parazity preskakujú z hlavy na hlavu aj z hrebeňov, kief a iných predmetov súvisiacich so starostlivosťou o vlasy.

Časté strihanie posiľuje rast a kvalitu vlasov

VÝMYSEL: Tento všeobecne známy mýtus vychádza z predpokladu, že vlas je širší v spodnej časti a smerom hore sa stenšuje. Strihanie vlasov nemá vplyv na ich biologické vlastnosti ani rýchlosť dorastania. Tenké vlasy sa po častom strihaní nestanú zrazu hustejšie ani svetlé tmavšímy.

Farbenie vlasov prispieva k ich strate

VÝMYSEL: Aj keď farby na vlasy obsahujú látky, ktoré pri nesprávnom používaní môžu vážne poškodiť vlasy, farbenie samotné nijako neprispieva k strate vlasov.

Dlhodobý pobyt na priamom slnku prispieva ku strate vlasov

VÝMYSEL: Vlasy sú prirodzenou ochranou hlavy pred slnečnými lúčmi. K vážnemu poškodeniu vlasov dochádza až pri poškodení vlasovej epidermy a korienkov. A tam obyčajne slnko „nedovidí“.

Stravovanie má vplyv na kvalitu vlasov

PRAVDA: Správna strava má priaznivý vplyv aj na rast vlasov. Dodnes však nepoznáme nijaký konkrétny druh potraviny, ktorý by v kladnom, či negatívnom zmysle ovplyvňoval kvalitu vlasovej prikrývky.

Susenie fenomSušenie fénom prispieva k úbytku vlasov

VÝMYSEL: Sušenie fénom síce môže poškodiť a niekedy aj spáliť vlasy, ale tie zas rýchlo dorastú. Nedochádza k trvalej strate vlasov.

Stres spôsobuje stratu vlasov

PRAVDA: Vážny stres (po zložitej operácii alebo smrti v rodine) môže zastaviť rast vlasov a zapríčiniť aj dočasnú plešatosť. Po nejakom čase však obyčajne vlasy dorastú.

Zapletanie tesných vrkočov, drdolov a dredov spôsobuje plešatosť

PRAVDA: Táto príčina straty vlasov je známa medzi afro-americkými ženami z dlhodobého nosenia vrkočov, copov a drdolov, preto je dobre účesy pravidelne striedať a minimalizovať tak namáhanie vlasovej pokožky a korienkov. Nosenie napevno viazaných copov a drdolov napomáha vypadávaniu vlasov.

Fajčiarom častejšie šedivejú vlasy

PRAVDA: Podľa článkov v lekárskych časopisoch sú fajčiari v porovnaní s inými skupinami obyvateľstva až 4x náchylnejší k zrýchlenému vypadávaniu vlasov a plešatosti.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 25.05.2006: admin, Diskusia k článku "Mýty okolo starostlivosti o vlasy"rightend