startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Mýty a legendy o manželstve

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všetci máme vlastné predstavy o láske a manželstve. Aj keď nikto presne nevie, kde sa vlastne vzali, verí im veľa ľudí a rovnako veľa je rozčarovaných, keď zistí, že „niečo je inak“. Dnes vám odhalíme ďalšie povery súvisiace so životom vo dvojici.
exoticke svadby_04Mýtus: Z manželstva majú väčší úžitok muži ako ženy.

Skutočnosť: Napriek tomuto rozšírenému názoru, v skutočnosti obidvaja získavajú v manželstve jedinečným spôsobom. Vydaté ženy a ženatí muži žijú zdravšie, dlhšie a spokojnejšie ako ich slobodní partneri. Muži sú s partnerkou obyčajne spokojnejší a ženy sú rady, že majú niekoho, kto sa o nich stará.

Mýtus: Deti obyčajne manželov zblížia, čím bude manželstvo pevnejšie.

Skutočnosť: Množstvo štúdií potvrdzuje, že príchod dieťaťa partnerov skôr vzďaľuje a je preto skôr zdrojom napätia ako harmónie. Štatisticky je však viac rozvedených manželských párov bez dieťaťa ako s dieťaťom.

Mýtus: Tajomstvo úspešného manželstva tkvie vo veľkej dávke šťastia a romantickej láske.

Skutočnosť: Manželia, ktorí sú spolu dlho, často ako recept manželského šťastia uvádzajú skôr vernosť a vzájomnú spolupatričnosť. Manželstvo je vzťah dvoch ľudí so spoločnými záujmami a hodnotami, na ktorého upevňovaní je potrebné neustále pracovať.

Mýtus: Vzdelané ženy majú menšiu šancu, že sa vydajú.

Skutočnosť: Nedávne štúdie dokázali skôr pravý opak. Veľa dievčat sa kvôli štúdiu vydáva neskôr, ale nie je ich menej ako v minulosti, kedy riziko, že vzdelaná ale slobodná mladá dáma zostane starou dievkou, bolo oveľa vyššie.

par v posteliMýtus: Páry, ktoré ešte pred manželstvom žijú v spoločnej domácnosti, si v praxi vyskúšajú či sa k sebe hodia a ich manželstvo bude preto trvácnejšie a spokojnejšie ako to, do ktoré "skočili" bez prípravy.

Skutočnosť: Veľa sociologických štúdií dokazuje, že partneri, ktorí žijú pred svadbou v spoločnej domácnosti „na nečisto“, majú oveľa väčšiu šancu, že sa nakoniec rozídu ako tí, ktorí začnú spolu bývať až po svadbe. Jedným z dôvodov je aj ľahkomyseľný postoj k povinnostiam v tomto type spolužitia a neochota či neschopnosť partnerov nájsť si vzájomne vyhovujúci spôsob riešenia konfliktov a vzájomnej podpory. To však nemusí platiť pre tie páry, ktoré sú už zasnúbené a svadbu plánujú vo veľmi krátkom čase.

Mýtus: V minulosti jedno manželstvo za život fungovalo preto, lebo priemerný vek bol kratší ako je dnes.

Skutočnosť: Skutočnou príčinou zdanlivej dlhovekosti je skôr odstránenie detskej úmrtnosti. A aj keď sa dospelí ľudia dnes dožívajú vyššieho veku ako povedzme pred sto rokmi, na rozdiel od svojich prarodičov sa aj oveľa neskôr ženia a vydávajú. takže „životnosť“ priemerného manželstva sa za posledných 50 rokov až tak veľmi nezmenila.

Mýtus: Manželstvo vystavuje ženu väčšiemu riziku domáceho násilia ako keď zostane slobodnou.

Skutočnosť: V domácnosti so slobodným mužom je riziko domáceho násilia oveľa vyššie. Ženatý muž sa naopak o svoju ženu častejšie stará a má aj väčší rešpekt pred širšou rodinou svojej manželky.

Mýtus: Manželské páry majú menej uspokojivý sexuálny život ako slobodní ľudia.

Skutočnosť: Opak je pravdou. Podľa rozsiahlej štúdie manželskí partneri majú oveľa pestrejší a fyzicky aj citovo hlbší sexuálny život ako ľudia mimo manželstva.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 09.02.2007: admin, Diskusia k článku "Mýty a legendy o manželstve"rightend