startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Myslením k štíhlej postave

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Športový psychológ Peter Cohen, ktorý začínal ako autor zoštíhľovacích tréningových programov a redukčných diét pre najširšie sociálne skupiny postupne objavil, že tajomstvo k štíhlej postave vedie predovšetkým cez zmenu myslenia každého z nás.
fitnesscentrum_tsp92573190Keď skoro pred 12 rokmi so svojou praxou začínal, všimol si, že množstvu jeho klientov chýba skutočná motivácia k zníženiu vlastnej hmotnosti a keď sa aj rozhodmú cvičiť alebo schudnúť, rozhodne tak nerobia s chuťou. Často cvičenie po krátkej dobe vzdajú, aby ho nahradili diétou, ktorá skončí rovnako. Tak začal študovať životný štýl a životosprávu "tých úspešných" a prišiel k záveru, že redukčné diéty nie sú najefektnejším spôsobom zníženia hmotnosti. Ich výsledkom je často len úzkosť z určitých druhov potravín a narušený metabolizmus. Oveľa rozhodujúcejšie pre úspech na ceste k štíhlej línii je zmena zmýšlania o vlastnom sebaobraze. Je potrebné naučiť sa myslieť ako štíhly človek.

Upriamte svoju pozornosť správnym smerom

Jedna z najdôležitejších vecí, ktorú štíhli ľudia považujú za samozrejmosť, je pevná viera v dosiahnuteľnú štíhlu postavu. Čovek s nadváhou má na začiatku často pred očami svojej mysle skôr masívne stehná, „pivný mozoľ“ alebo plnoštíhle pozadie. Známe príslovie „čo vidíš, to dostaneš“ tu platí doslova. Už na začiatku odtučňovacej kúry by ste sa mali snažiť predstaviť si seba samého ako štíhleho človeka, napríklad v plavkách a túto predstavu postupne premieňať na skutočnosť. Pomôže vám to na ceste k štíhlej línii rovanko ako adventný kalendár pomáha malým deťom odpočítavať dni do Vianoc.

Spoznajte svoj hlad

Štíhli ľudia nejedia len vtedy keď sú hladní, ale pri hlavnom jedle dôkladne pozorujú reakcie svojho tela a vo chvíli, keď sa cítia sýti, tak prestanú jesť aj v tom prípade, že im na tanieri ešte niečo zostalo.

Keď najbližšie pocítite prázdno v žalúdku, predstavte si stupnicu od 1 do 10 a jedzte iba v prípade, že je na stupnici číslo 6 alebo vyššie. Rozhodne nie je dobré čakať, kým sa objaví číslo 9 alebo 10, inak riskujete zbytočné prejedanie.

jedenie-mrkvy_tsp57279009Myslite nato, čo jete

Povedzme, že ste práve zistili, že na stupnici je číslo šesť a vy sa chystáte jesť. Za jedenie v tomto prípade nepovažujeme zhltnutie hamburgra na štyri záhryzy. Skúste sa pri výbere jedla zastaviť a uvedomiť si, ako sa budete cítiť pol hodiny po vybranom jedle. Nebude vám po ňom ťažko, nebudete sa cítiť malátne? Ak áno, skúste si vybrať niečo iné.

Vychutnávajte si svoje jedlo

Dietológovia tvrdia, že trvá približne 10 minút, kým žalúdok vyšle signál mozgu, že už je plný. Preto je dôležité, aby ste jedli pomaly a jednotlivé sústa dôkladne prežúvali. Naučte sa vychutnávať predložené jedlo a vnímať jeho chuť.

Starajte sa o svoje telo

Vaše telo nemáte preto, aby ste celý deň vysedávali v kancelárii alebo doma pred domácim kinom. Súčasnosť je charakteristická nedostatkom pohybu. Štíhli ľudia obyčajne bývajú činorodí. To vôbec neznamená, že by ste ich každý deň našli v posilňovni. Viac pohybu to môže byť aj cesta do práce a z práce na bicykli, alebo sa z času na čas vybrať pre deti do školy pešo. Naučiť sa rešpektovať svoje telo je dôležitý čiastkový krok na ceste k štíhlej postave.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 06.08.2007: admin, Diskusia k článku "Myslením k štíhlej postave"rightend