startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Malý zázrak noci - II. časť

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Najlepším receptom k tomu ako sa zobudiť svieži a krásny, je dopriať si výdatný spánok. Ako však zariadiť, aby noc bola malým zázrakom oddychu?
banner
spanok_01Keď spánok neprichádza sám, musíme mu trošku napomôcť:

Spálňa

  • Televízor nie je vhodným riešením pre vašu spálňu. Elektromagnetické vlny vysielané z televíznych prijímačov narúšajú ľudský spánok.
  • Teplota vo vašej spálni by nemala byť vyššia ako 19 °C.
  • Úplná tma napomáha organizmu vylučovať serotonín - látku, ktorá ovplyvňuje spánok, nálady, pocity hladu a bolesti.
  • Uspávacími farbami sú modrá a fialová.

Posteľ

Základom oddýchnutého organizmu je kvalitná posteľ. Zainvestujte do matraca a vankúša, veď investujete do svojho zdravia. Správne umiestnenie postele je predpokladom kvalitného spánku. Myslite na to, kde umiestňujete posteľ. Jednou z možností je natočenie postele tak, aby hlava smerovala na sever, teda v smere silných magnetických prúdov.

Popoludňajšia siesta

Nájdite si čas na popoludňajšiu siestu aspoň cez víkend. Nemala by však trvať viac než dvadsať minút, pretože ak by bola príliš dlhá, mohla by narušiť váš nočný režim.

spanok_02Aktivita

Po siedmej večer zabudnite na kávu, čaj a kolu. Na skoršiu hodinu si presuňte kurz karate alebo angličtiny. Toto všetko povzbudzuje aktivitu, ktorá odoberá spánok.

Cvičenie

Pokiaľ ste v strese, vyskúšajte šport, ktorý vás fyzický unaví. Pokiaľ ste aktívny typ a máte problém uvolniť sa, pokúste sa stíšiť nejakým relaxačným cvičením.

Dýchanie

Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnite pozdĺž tela, nohy mierne od seba. Zhlboka sa nadýchnite a pritom tlačte hlavu a chodidlá "do postele". Na päť sekúnd zadržte dych a potom pomaly vydýchnite. Pozor: všetky svaly by mali byť v tej chvíli uvoľnené. Celé cvičenie opakujte päťkrát. Potom už len zhasnite a nezabudnite sa prikryť, pretože na konci cvičenia prichádza sladký spánok.

Dobrú noc

spracovala: Bibiána Želiskováline
line

Diskusia


forum 22.02.2008: admin, Diskusia k článku "Malý zázrak noci - II. časť"rightend