startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Mali by muži nosiť svadobnú obrúčku?

line

svadobné prstene
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Otázka v nadpise článku sa mnohým môže zdať zvláštna, ale skutočnosť je taká, že móda nosenia svadobných obrúčok mužmi vznikla relatívne nedávno. Vznikla až so začiatkom druhej svetovej vojny, keď americkí vojaci odchádzali od oltára na vojnové pole. Nosenie obrúčky sa tak stalo symbolom vernosti partnerovi aj napriek ťažkým okolnostiam.
Obrucka_03Nosenie obrúčky medzi mužmi sa od tej chvíle stalo bežným javom. Dnes môžeme pomer tých, čo ju nosia a tých, čo ju nenosia rozdelic na polovicu. Je to dôsledkom niekoľkých faktorov. Sú muži, ktorým svadobná obrúčka neprekáža a nosia ju dobrovoľne z lásky k svojej žene a sú aj takí, ktorí to robia z povinnosti. Od žien sa očakáva, že budú obrúčku nosiť neustále, tak prečo by to isté nemalo platiť aj pre ich partnera?

Pre mnohých mužov je totiž svadobná obrúčka prvým a často aj jediným šperkom, ktorý kedy nosili. Len malé percento žien nenosí šperky a rovnako málo sa ich rozhodne nenosiť svadobnú obrúčku. Naproti tomu, veľa mužov sa stráni prejavov verejného záväzku. Navyše len máloktorý muž (pokiaľ už pred tým nenosil náušnicu) si dokáže na trvalé nosenie svadobnej obrúčky zvyknúť. Prsteň pri manuálnej práci prekáža, tlačí, prípadne je „ťažký“. Pre ženské ucho to môže znieť zvláštne, ale pre mužov je to realita.

Muži, ktorí nosia šperky sú nezriedka v očiach iných mužov považovaní za "zženštilých". „Praví chlapi“ predsa nenosia žiadne šperky. Mohlo by sa zdať, že v dobe, ktorá stále viac presadzuje rovnosť v každom smere už takto nikto neuvažuje, ale staré zvyky vymierajú len veľmi pomaly.

Nakoniec nosenie svadobného prsteňa je jedno z prvých rozhodnutí, ktoré čaká každého ženáča a často je to prvé spoločné rozhodnutie pre obidvoch partnerov.

Na akom prste by teda mali muži svoju svadobnú obrúčku nosiť a prečo?

Vo všeobecnosti muž nosí svadobnú obrúčku na rovnakom prste ako jeho žena. Pre veci neznalých je to spravidla prstenník. Za to môžeme ďakovať starovekým Grékom, ktorí verili, že práve týmto prstom vedie žila, ktorá končí v srdci. Keď sa už obaja partneri dohodli, že budú prsteň poctivo nosiť, prichádza čas nákupu a s ním ďalšia otázka. Chcete mať obaja rovnakú obrúčku, alebo každý trochu inú? Aj v prípade, že sa rozhodnete pre identický pár prsteňov, ten pre muža býva zpravidla o niečo širší.

Prstene sa už dnes vyrábajú z rôznych materiálov a aj podľa výberu môžete dať najavo akým typom osobnosti budúci partneri sú. V súčasnosti sú obľúbené najmä platinové obručky. Diamantové sú zase jasným signálom prosperity rovnako u mužov ako aj u ich nežnejších polovičiek. Vo výbere svadobných obrúčok neexistujú žiadne striktné pravidlá a tak je len na budúcich partneroch pre aký štýl sa rozhodnú.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 06.02.2006: admin, Diskusia k článku "Mali by muži nosiť svadobnú obrúčku?"rightend