startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Mýty o akné

line

make-up
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všetci máme vžité predstavy o príčinách tvorby nepríjemných vyrážok. Veľa ľudí sa riadi "zaručenými" radami ako sa ich zbaviť, no časom zistia, že väčšina týchto rád je len výmysel. V nasledujúcom článku vám prinášame zopár informácií, čo je pravdy na niektorých z nich.

cistenie pleti_tsp98440380Akné možno liečiť

To žiaľ nie je pravda (zatiaľ). Môžete ho však úspešne "držať na uzde" pomocou širokej škály kozmetických prípravkov. A nezabúdajte, že aj keď sa akné po poctivej liečebnej kúre stratí, neznamená to, že sa nemôže neskôr znova objaviť.

Opaľovanie akné neprospieva

Slnečné lúče môžu dočasne urýchliť čistenie pokožky od prebiehajúceho akné a zahladiť stopy po jazvách. Napriek tomu je opaľovanie istým druhom dráždenia pokožky, takže je treba nájsť tú správnu mieru.

Masturbácia spôsobuje akné

Pravý opak je pravdou! Sex aj jeho "svojpomocná" alternatíva pomáhajú uvoľniť stres a tak vlastne pomáhajú aj zbavovať sa akné.

Tvorbu akné podporuje určitý druh potravín

Toto je žiaľ ďalší z nepravdivých mýtov. Dlhoročné výskumy nedokázali žiadnu spojitosť medzi výživou a tvorbou akné. Čokoláda, hranolčeky ani pizza za nič nemôžu. Ak patríte medzi tých pár jednotlivcov, ktorým niektorá z uvedených potravín prekáža, nejedzte ju. Racionálna strava ani pravidelný pitný režim ešte nikomu neuškodili.

krem na tvar_tsp105939726Akné je výsledkom zanedbávanej osobnej hygieny

Akné nie je spôsobené špinou, alebo mastnotou pokožky, takže ani časté umývanie tváre (viac ako 2-krát denne) ústupu akné nepomôže, naopak môže stav akné ešte zhoršiť.

Stres zvyšuje tvorbu akné

Každodenný stres nemá na tvorbu akné žiadny väčší vplyv. Lieky na potlačenie stresu však môžu mať nepriaznivý vedľajší efekt objavenia sa akné.

Akné je čisto kozmetický problém

Aj keď akné výrazne nemení fyzický vzhľad človeka, môže mať nepriaznivý vplyv na psychiku postihnutého, nízku sebadôveru a niekedy až depresiu.

Akné je veková záležitosť, vyrastiete z neho

Tento mýtus patrí medzi najnebezpečnejšie mýty o akné. Neliečené akné dokáže toto kožné ochorenie zanechať fyzické aj citové jazvy, bez ohľadu na vek postihnutého. S liečbou preto treba začať hneď pri prvých príznakoch.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 19.06.2006: admin, Diskusia k článku "Mýty o akné"rightend