startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Alchýmia vôní

line

make-up
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Náš svet je najrôznejších pachov a vôní. Odborníci na kozmetiku napočítali takmer 60 000 jedinečných vôní. Z nich každý rok pribudne do výbavy voňavkárov niekoľko unikátnych prírastkov. V širokej ponuke parfumov sa nováčik ľahko stratí a tak dnes pre záujemcov oboch pohlaví ponúkame podrobného sprievodcu po pestrom svete vôní.
parfumSlovíčko „parfum“ k nám priniesla latinčina, kde „pare fume“ znamená „cez dym“ a odkazuje na najstaršie využitie „ľúbeznej vône“ - kadidla pri chrámových obetiach. Parfumom sa nešetrilo ani pri svadbách či pohanských rituáloch plodnosti, ba ani pri pohreboch v teplom podnebí krajín, ktoré sú kolískou ľudského pokolenia.

Tóny vôní

K opisu parfumov a ich vlastností tradične slúži “hudobná“ terminológia. Každý parfum má 3 štádiá odparovania alebo "tóny", ktoré spoločne vytvárajú harmonický "akord" konkrétneho parfumu. Jednotlivé "tóny" sa rozozvučia postupne jeden po druhom podľa zámeru voňavkára, ktorý dôverne pozná čas odparovania použitých zložiek parfumu.

Vrchný tón

Jeho vôňu vnímame bezprostredne po nanesení parfumu. Úlohou horného tónu je "ponúknuť sa" a zapôsobiť na zákazníika. Jeho atribútmi sú sviežosť, ráznosť, či ostrosť. K vrchným parfumovým tónom patria citrusové či zázvorové vône.

Prostredný tón

Prostredným tónom nazývame vôňu, ktorá tvorí "srdce" parfumu a často zahaľuje nie príliš vydarený prvý dojem z pafumového základu, ktorý na svoje úplné rozvinutie spravidla potrebuje dlhší čas. Atribútmi prostredného tónu bývajú mäkkosť a zaoblenosť. Jeho vôňu pocítime približne za 2 minúty až hodinu po nanesení parfumu. K typickým prostredným vôňam patria ruža a levanduľa.

Základný tón

Základný tón parfumu zaznieva po odoznení prostredného tónu, s ktorým tvorí hlavný motív konkrétneho parfumu, a ktorému dodáva hĺbku a celistvosť. Zložky zakladného tónu sú často fixačné, teda ich úlohou je stmeľovať a posilňovať predchádzajúce tóny. Ťažké molekuly základného tónu sa odparujú len veľmi pomaly. Atribútom základného tónu je sýtosť a hĺbka. Na svoje úplné rozvinutie potrebuje základný tón až 30 minút po nanesení alebo od začiatdku odparovania. Niektoré základné tóny možeme cítiť ešte 24 hodín po úplnom odparení parfumu. Zvlašť to platí o živočíšnych vôňach.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 16.02.2009: admin, Diskusia k článku "Alchýmia vôní"rightend