startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Lekárnička na cesty - I. časť

line

po svadbe




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zákon schválnosti hovorí, že čím viac toho zo sebou na cestu nabalíme, tým menej toho na mieste využijeme. Napriek tomu existujú maličkosti na ktoré sa pri cestovných prípravách neoplatí zabúdať. Vhodne zostavená lekárnička k takým drobnostiam rozhodne patrí.
opalovanie Zdravie je ako sa hovorí vždy na prvom mieste. Nepríjemnú nehodu môžeme zažiť aj na víkendovom výlete. V príručnej lekárničke by sme v prvom rade mali mať lieky, ktoré pravidelne užívame (diabetes, vysoký krvný tlak a iné).

Prostriedky na ochranu pokožky a ošetrenie popálenín

Pokožka každého z nás rozlične reaguje na slnko a vyžaduje si primeraný stupeň ochrany. V praxi tak rozlišujeme 4 základné typy pokožky:

Fototyp I - ľudia s týmto typom pokožky by sa radšej nemali opaľovať. Majú svetlú pleť, hrdzavé vlasy, pehatú tvár a modré oči. Málokedy sa opália a pravdepodobnosť, že dostanú úpal, je veľmi vysoká. Odporúčaný UV faktor u nás je 20, na dovolenke pri mori 30.

Fototyp II - do tejto skupiny patria obyvatelia severnej Európy. Ich pleť je svetlá, majú tmavé vlasy a zelené, alebo šedé oči. Odporúčaný UV faktor u nás je 20, na dovolenke pri mori 25.

Fototyp III - tento typ ľudí len zriedkakedy dostane úpal. Svetlohnedá pokožka je ich prirodzeným spojencom pred záludnosťou slnečných lúčov. Mávajú hnedé vlasy a hnedé oči, ktoré im zaručujú určitú ochranu. U týchto ľudí nie je potrebné natierať sa pri každom pohybe na slnku. Odporúčaný UV faktor u nás je 10, na dovolenke pri mori 15.

Fototyp IV - táto skupina ľudí má olivovú pleť, vďaka čomu je u nich úpal vzácnosťou. Aj napriek tomu by počas pobytu pri mori, či na horách nemali opaľovací krém nechávať doma. Odporúčaný UV faktor u nás je 8, na dovolenke pri mori 10 - 12.

Aby opaľovací krém skutočne fungoval, je dôležité správne dávkovanie pri natieraní. Zníženie dávkovania o polovicu môže znížiť účinnosť ochrany až o dve tretiny. Predovšetkým u detí sa neoplatí podceňovať odporúčané množstvo prípravku a frekvenciu nanášania, aj keď sú naši najmenší ukrytí v tieni. Deti by mali po celý čas pobytu vonku nosiť pokrývku hlavy a slnečné okuliare. Medzi 11.00 – 15.00 hodinou by vôbec nemali byť vonku.

Pri výbere toho správneho opaľovacieho krému by ste si mali všímať, či je krém odolný voči vode (Daylong), neobsahuje látky, ktoré by mohli vyvolať alergickú a popri ochrannom má aj hydratačný účinok. Nezabudnite tiež na ochranu pier a pribaľte si aj tyčinky na pery s SPF faktorom. Pre istotu si nezabudnite ani pripravky na ošetrenie úpalu. Najlepšie sú prípravky vo forme spreja, ktoré nedráždia pokožku a navyše majú aj chladivý účinok.

Tip: Približne mesiac pred termínom dovolenky si doprajte pravidelnú dennú dávku betakaroténu, ktorý sfarbuje pokožku a poskytne jej ochranný bonus a opáleniu predĺži trvanlivosť. Výdatným zdrojom betakaroténu sú: mrkva, marhule, broskyne, hrášok či špenát.

Lieky na nevoľnosť a tráviace ťažkosti

Žalúdočné problémy vás môžu prepadnúť už cestou na očakávanú dovolenku. Cestovná nevoľnosť (kinetóza), vás môže prekvapiť v aute, autobuse, lietadle ale aj na lodi. Jej typickým prejavom je nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy a studený pot. Cestovnou nevoľnosťou tŕpia predovšetkým deti. Preto by v cestovateľskej lekárničke nemal chýbať Kinedryl. Častejšou príčinou cestovnej nevoľnosti býva netradičné jedlo, preto by v žiadnej cestovnej lekárničke nemal chýbať osvedčený prostriedok na pálenie záhy a bolesti brucha.

Tip: V predstihu posilnite svoju tráviacu sústavu pravidelnou dávkou probiotík a prebiotík. Probiotiká sú živé baktérie, ktoré obnovujú rovnováhu črevnej mikroflóry. Ich výdatným zdrojom sú rôzne druhy mliečnych baktérií v kyslých mliečnych výrobkoch a kvasenej zelenine. Aby sa probiotiká mohli v hrubom čreve množiť, potrebujú živnú pôdu, ktorú vytvárajú prebiotiká. Pre posilnenie črevnej flóry by ste mali denne skonzumovať približne 400 gramov čerstvej zeleniny.

spracoval: M. P.

Lekárnička na cesty - II. časť


line
line

Diskusia


forum 28.06.2010: admin, Diskusia k článku "Lekárnička na cesty - I. časť"



rightend