startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Nevestina kytica: Odhodiť, či neodhodiť?

line

svadobné zvyky
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Odhodenie svadobnej kytice je starodávny zvyk, ktorý neveste pôvodne slúžil ako obranný manéver. Keďže svadba sa v minulosti považovala za to najlepšie čo mohlo ženu stretnúť, každý zo svadobných hostí si chcel kúsok toho šťastia odniesť domov. A to doslova.
Odhodenie kytice_02V závere svadobnej hostiny sa hodovníci často vrhli na nevestu a "oškubali ju ako kura". V snahe vyhnúť sa tomuto ponižujúcemu divadlu, vznikla tradícia odhadzovania svadobnej kytice.

Aj keď súčasným nevestám už pravdepodobne nič podobné nehrozí, pre mnohé nevesty je tento zvyk stále príjemným spestrením svadobného dňa. Nájdu sa však aj takí, čo majú namietky voči novodobej povere, že žena, ktorá odhodenú svadobnú kyticu chytí sa bude „do roka a do dňa“ vydávať tiež. Ak sa tento typ ľudí nájde aj na tej vašej svadbe, môžete to riešiť tak, že zorganizujete „kyticovú skupinu“ a nevesta potom kyticu odhodí len tejto skupine vydajachtivých dám. Mnohé súčasné nevesty svoju svadobnú kyticu venujú niektorému z rodičov, alebo najdlhšie zosobášenému páru spomedzi prítomných hostí.

Novátorské prístupy k tejto tradícii

Aj v prípade, že proti tejto svadobnej tradícii nič nemáte a nechcete si svadobnú kyticu nechať na pamiatku, môžete sa podeliť o svoje šťastie niektorým z nasledujúcich netradičných spôsobov:

Každému trochu – svadobnú kyticu rozdelíte na niekoľko menších častí a tie odovzdáte prítomným hosťom. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, dajte o tom vopred vedieť svojmu kvetinárovi, aby vám rozoberanie kvetice uľahčil.

Zvláštny dar – venujte svoju svadobnú kyticu niekomu pre vás výnimočnému, trebárs čerstvo zasnúbenej priateľke, či niekomu z rodiny. Ak chcete odovzať kyticu priamo na svadobnej hostine, radšej to „obdarovanému“ oznámte vopred. Nie každý je totiž rád stredobodom pozornosti.

Kytica-odhodenieNezabúdame – sú nevesty, ktoré sa rozhodnú svoju kyticou venovať zosnulému členovi svojej rodiny. Túto skutočnosť potom uvedú vo svadobnom sprievodcovi. Aj takýmto spôsobom môžete aspoň symbolicky venovať spomienku blízkym, ktorí už nemôžu byť s vami.

Tradičné odhodenie kytice

V prípade, že je nevesta tradične založený typ a najnovšie trendy ju nezaujímajú, mala by si zapamätať aspoň nasledujúce rady:

Požiadať svojho kvetinára o vytvorenie „kytice na hádzanie“, ktorá býva obyčajne menšia a ľahšia, ako bežná kytica. Príprava zvláštnej kytice neveste umožní nielen nechať si tú bežnú pre seba, ale rovnako môže predísť nechcenému úrazu. Nájdu sa predajcovia kvetín, ktorí "hádzaciu" kyticu vyrobia zadarmo v rámci kompletnej kvetinovej výzdoby celej svadby.

Odhodenie kytice obyčajne nasleduje po rozkrojení svadobnej torty a pred tým než sa nevesta odchádza prezliecť zo svadobných siat. No môže sa tak stať aj ľubovolne v inej fáze svadobnej hostiny, obzvlášť vtedy, ak ten váš svadobný obrad nepatrí medzi formálne.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 03.03.2006: admin, Diskusia k článku "Nevestina kytica: Odhodiť, či neodhodiť?"rightend