startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Kedy je ten správny čas na deti

line

po svadbe
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V dlhom zozname rozhodnutí v manželstve je určite na prvom mieste otázka kedy je najlepší čas na deti. Úprimne povedané, v začiatkoch manželstva si obaja partneri obyčajne stále budujú kariéru, obidvaja pracujú. Po narodení dieťaťa musí jeden z rodičov (zvyčajne manželka) nejaký čas zostať doma, zatiaľ čo ten druhý naďalej chodí do práce. Po návrate z materskej dovolenky obyčajne potrebujú niekoho, kto by so starostlivosťou o dieťa pomohol.
Mama s dietatomUž z tohto krátkeho úvodu je jasné, že so založením rodiny to nie je vôbec jednoduché. Naša otázka teda znie, kedy je najvhodnejší čas na deti? Poctivá odpoveď znie: Ten „pravý“ čas vlastne ani neexistuje.

Ak by sme každú časť spoločného života starostlivo vopred plánovali rok za rokom a jednotlivé body zakreslili na časovej osi, potom si mohli hodiť medzi tieto body šípkou, ktorá by dopadla presne do obdobia najviac vhodného pre výchovu detí, bolo by to úplne ideálne, ale v reálnom živote žiaľ nerealizovateľné.

Na začiatku manželstva partneri túžia po vzájomnom spoznávaní. Chcú tráviť čas jeden s druhým a posledné, čo im pri tom chýba je malé dieťa, ktoré si vyžaduje veľa času. Buďme poctiví a priznajme si, že takto uvažuje väčšina mladých párov.

O štyri, možno päť rokov neskôr už majú manželia úplne iné starosti. V tom čase už má väčšina vlastné bývanie a ak si ho chcú udržať, musia obaja pracovať. Vychovávať deti, keď ráno z domu odchádzame a vraciame sa poobede a niekedy aj neskoro večer, nie je žiadna výhra. Odísť z práce si nemôžeme dovoliť napríklad preto, že sme si vzali pôžičku, ktorú treba pravidelne splácať.

Mama s dietatom_02Keď konečne dosiahneme stabilný príjem a vytvoríme si potrebné zázemie, máme už obyčajne okolo štyridsiatky a začneme si myslieť, že sme na deti príliš starí. Sedíme na gauči a "čumiac" do plazmovej obrazovky vzdycháme, prečo sme sa pre deti nerozhodli skôr.

Ak si myslíte, že podobný scenár je trochu pritiahnutý za vlasy, opak je pravdou. Je to smutná skutočnosť, ktorú prežíva veľa manželských párov pri rozhodovaní o tom, či a kedy mať deti. Definitívna a všeobecne platná odpoveď na otázku položenú na začiatku článku teda neexistuje, každý z nás si musí nájsť ten svoj čas.

Keď sa však opýtate manželských párov vo svojom okolí, ktorí už majú vlastné deti, pravdepodobne vám odpovedia, aby ste nečakali. Ideálne podmienky a čas nikdy neprídu ako blesk z jasného neba. Vždy tu bude nejaká prekážka, či povinnosť, ktorá si "vynúti" odklad. A rovnako jedným dychom dodajú, že čas strávený s deťmi bol pre nich tým najkrajším obdobím v živote.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 03.08.2006: admin, Diskusia k článku "Kedy je ten správny čas na deti"rightend