startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Keď je každá z iného cesta

line

svadobné zvyky
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vera je ufňukaná, Katka rada kritizuje a Lucia sedí schúlená v kúte. Pozývame vás na stretnutie s rozmanitými povahami družičiek. Tých školských dôverníčok, ktoré sa medzičasom „vyfarbili“ na nepoznanie. Prinútiť ich, aby vo svadobný deň spolupracovali, nie je vôbec jednoduché, ale spoločnými silami doriešime aj túto nepríjemnosť.
druzicky_01Ako budúca nevesta ste svojim blízkym rodinným príslušníkom a dobrým priateľom preukázali poctu tým, že ste si niektorého z nich vybrali medzi svadobčanov. Spoločne sa odviažete na rozlúčke so slobodou a iných predsvadobných oslavách a môže sa stať, že ľudia nevdojak odhalia svoju skutočnú povahu.

Bohyňa

Tento typ družičky sa za každých okolností snaží pritiahnuť na seba čo najviac pozornosti. Trvá na tom, že dievčenská rozlúčka sa bude konať v jej dome, v čase, ktorý jej najviac vyhovuje a pred videokamerou si samozrejme uchmatne čo najviac priestoru.

Bohyňa sa bez ohľadu na svoje okolie vždy snaží držať vo svetle reflektorov. Aj budúca nevesta Jana oľutovala, že si ako hlavnú družičku vybrala svoju spolužiačku, ktorá bola po celý čas „tŕňom v päte“. Nástojila, aby sa nevestina rozlúčka so slobodou konala v jej dome a určila si aj počet pozvaných. Ohŕňala nosom nad šatami pre družičky, vraj boli prikrátke, prišla neskoro na zásnubné pohostenie, hoci vedela, že si nevestiny rodičia potrpia na dochvíľnosť. Ani vo svadobný deň nedala neveste vydýchnuť. Odlúpil sa jej lak na nechte a hoci jej iná družička ochotne požičala lak na opravu, sťažovala sa, že nemá ten správny odtieň.

Existuje hneď niekoľko dôvodov prečo sa môže družička správať povýšenecky a panovačne. Staršie slobodné dievča môže žiarliť na „úspešnejšiu“ kamarátku, môže jej závidieť, že je stredobodom pozornosti a vôbec nie je vylúčené, že za všetkými uvedenými vrtochmi sa skrýva smútok nad „stratou“ kamarátky.

Často pomôže ak sa s vratkou družičkou porozprávate „od srdca k srdcu. “Všimla som si, že nie si v svojej koži, nič čo navrhnem sa ti nepáči. Čo sa deje?“ Priznanie si vlastných pocitov a ocenenie od toho, na kom nám záleží, je často tým pravým liekom na boľavú dušu.

druzicky_02Neskúsená

Je to jej prvá príležitosť stáť po boku nevesty. Ani netuší, čo všetko ju v roli družičky čaká, takže sa budúcej neveste môže zdať, že sa o svoje miesto medzi svadobčanmi skoro ani nezaujíma.

Čosi podobné sa stalo aj Veronike, ktorá si za prvú družičku vybrala svoju mladšiu sestru. Tá jej nakoniec skoro vôbec nepomohla s prípravou zásnubného pohostenia a takmer neprišla ani na rozlúčku so slobodou.

Dievča je dočista zmätené! Doteraz nikdy nebola na svadbe. O roli družičky vie len toľko, že v kostole stojí po boku nevesty. Jej zdanlivú nevšímavosť si preto milé budúce nevesty neberte príliš k srdcu. Neskúsenú družičku treba vhodným spôsobom zoznámiť s jej povinnosťami. Neberme zdanlivý nezáujem neskúsenej družičky osobne. Je veľmi pravdepodobné, že sme my sami až krátko po zasnúbení zistili, čo všetko svadobné prípravy zahŕňajú.

Kritička

Táto družička prichádza z radov čerstvých neviest. Jej ústa sú plné dobre mienených, (hoci zväčša nevyžiadaných), odporúčaní a rád. V duchu pri tom porovnáva každučký detail vašich svadobných príprav s tými, ktoré nedávno absolvovala vo vlastnej réžii. Jej hlavnou motiváciou býva práve nespokojnosť s vlastnou svadobnou oslavou a snaha „dotiahnuť“ tú vašu do vysnívanej dokonalosti. Aj keď niekedy „rada odborníka“ príde vhod hoci pri výbere hudby, nemali by ste kritizujúcej družičke dovoliť, aby zo svadobnej oslavy urobila svoj vlastný „čistopis“. Za dobrú radu sa patrí poďakovať, ale neznamená to, že sa ňou musíte bezpodmienečne riadiť. To sa môže týkať kvetinovej výzdoby, výberu svadobnej torty alebo pozornosti. Ak kritička aj napriek slušnému usmerneniu nástojčivo trvá na svojom, jednoducho ju ignorujte. Keď zistí, že jej „dobré rady“ nepadajú na úrodnú pôdu“, sama skrotne.

Samotárka

Ako príslovečné piate koleso na voze. Na prvý pohľad sa môže zdať, že od prírody utiahnuté dievča je mrzuté, ale možno potrebuje len trochu povzbudiť a usmerniť. Vhodnou príležitosťou ako sa môžu družičky viac spoznať a stmeliť, je slávnostný obed pre družičky. Pomôže aj to, keď pri rozhovore obmedzíte „dobromyseľné“ uťahovanie si v kruhu svadobčanov na minimum.

„Povinná pocta“

druzicky_03Aj keď v podstate ani veľmi netúžite po tom, aby sa vaša vzdialená sesternica, nevlastná sestra, či iná zriedka videná príbuzná objavila medzi družičkami, cítite sa byť tejto osobe zaviazaná.

Vaše pozvanie je viac-menej od začiatku neúprimné a oslovená to pravdepodobne vycíti, hoci sa nakoniec tiež môže cítiť zaviazaná pozvanie za družičku prijať. Hlavnou motiváciou na prijatie pozvánky za družičku môže byť snaha nadviazať dobré vzťahy, ak ide o blízkeho rodinného príslušníka zo strany ženícha alebo nevesty. Takýto ústretový krok ako gesto dobrej vôle pre vás vôbec nemusí považovať za záťaž.

Ozajstný poklad

Nie všetky družičky sú vrtošivé. Sme presvedčení o tom, že väčšina z nich patrí práve do tejto kategórie. Klenot medzi družičkami urobí všetko, čo vám na očiach uvidí. Hoci šaty farby „moccacina” nie sú práve podľa jej vkusu, ochotne a s úsmevom sa v nich objaví medzi družičkami. Je na lízku, keď potrebujete „poslíčka“, ale aj vtedy, keď potrebujete ruky, na ktorých smiete plakať alebo sa naopak podeliť o radosť. Dokonalá družička vo svadobný deň dozrie, aby ste vo svoj svadobný deň vôbec niečo zjedli a keď treba, zastúpi vás aj pri tanci s menej obľúbenými bratrancami. Buďte za takúto družičku (a o to viac priateľku) vďační a prejavte svoju vďačnosť primeraným spôsobom. Dobrých a obetavých priateliek ako táto, je na svete ako šafránu.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 14.07.2008: admin, Diskusia k článku "Keď je každá z iného cesta"rightend