startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia
Kde sa vzala podprsenka

line

svadobné šaty
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Úmyselné zakrývanie ženského poprsia sa podľa dochovaných malieb na Kréte objavilo už v antickom Grécku. Miestne ženy využívali akúsi "prababičku" dnešnej podprsenky pri športovaní. Jej účelom však bolo skôr odhaliť ako zakryť odveký symbol materstva.
podprsenka_01V stredoveku bola ľubovoľná opora poprsia skôr výnimkou. Okolo 15. storočia sa medzi zámožnými občanmi začali objavovať prvé korzety a zámožnejšie ženy kvôli zachovaniu pevnosti svojej okrasy odmietali kojiť deti a túto činnosť prenechávali ženám z nižších vrstiev - známym dojkám.

Trendom tých čias bolo vyzdvihnúť prsia čo najvyššie a nechať ich prijateľnú časť čo najviac odhalenú. Zánik korzetov prinieslo až 19. storočie. Ženy si postupne uvedomili zdravotné problémy spojené s nosením korzetu - stláčanie pŕs a vnútorných orgánov. Svoju úlohu zohralo aj rodiace sa feministické hnutie, ktoré „odhodenie“ šnurovačky považovalo za súčasť cesty k lepšiemu uplatneniu žien v spoločnosti.

Pramene o konkrétnom vynálezcovi podprsenky sú nejednoznačné. Už okolo roku 1859 sa medzi módnymi doplnkami objavilo „zariadenie“, ktorého účelom bolo sformovať ženské prsia do súmerného guľatého tvaru. Jeho vynálezcom bol istý Henry Lesher z Brooklynu. O 30 rokov neskôr očividne nepohodlný „zlepšovák“ vystriedala spodná bielizeň pripomínajúca dvojdielny korzet, ktorej vrchná čas sa neskôr predávala samostatne.

Významným míľnikom na ceste k modernej podprsenke sa v roku 1914 stal patent Márie Phelps-Jacobsovej. Tvrdá spodná bielizeň jej „nesadla“ pod večerné šaty a tak si z dvoch hodvábnych vreckoviek a stužky vyrobila podprsenku a svoj výtvor za dnešných približne 20 000 dolárov pohotovo predala firme Warners Brothers Corset Company (dnes Warnaco Group), ktorá na tomto výhodnom obchode rýchlo zbohatla.

Vraví sa, že podprsenku vyniesla na výslnie prvá svetová vojna, keď Bernard Baruch, americký ministerský predseda pre vojenskú výrobu požiadal americké ženy, aby v rámci úsporných opatrení zabudli na korzety a pomohli tak zbrojnému priemyslu získať dostatočnú zásobu železa na konštrukciu dvoch vojenských lodí. „Veľká vojna“, ako ju v tom čase nazývali, otriasla tradičnými úlohami žien a mužov. Nežnejšia polovica ľudstva si vtedy po prvýkrát obliekla vojenskú uniformu a začala pracovať pri továrenských pásoch, ktoré si vyžadovali praktickú a pohodlnú spodnú bielizeň.

podprsenka_02Éra búrlivých 20-tých rokov v Amerike zrodila ďalšiu ženskú zlepšovateľku podprsenky, ruskú imigrantku Idu Rozenthalovú, ktorá si všimla, že univerzálna veľkosť podprsenky nepristane rovnako každej postave. S manželovou pomocou preto navrhla sústavu štandardných veľkostí pre košíčky A - E, tak ako ju poznáme dodnes a začala ju predávať vo vlastnom obchode pod značkou Maidenform.

Už spomínaná firma Warners Brothers toto označovanie neskôr prevzala a na trh uviedla prvú elastickú podprsenku, ktorá ženské vnady ešte viac zvýraznila. Vojnové obmedzenia však ešte dlho neumožnili rozšíriť sortiment strihov. S koncom druhej svetovej vojny začali byť na trhu dostupné najrôznejšie dovtedy zriedkavé materiály a podprsenky sa konečne dočkali rozšírenia sortimentu.

V päťdesiatych rokoch sa objavili podprsenky s kužeľovitými košíčkami, o desať rokov neskôr známa „zázračná podprsenka“. Šesťdesiate roky spoločne s rockovou hudbou a „sexuálnou revolúciou“ privítali spodnú bielizeň bez švov. Odvtedy každý módny trend ovplyvnil aj tvar podprsenky, takže dnes poznáme úctyhodné množstvo strihov, tvarou a zapínaní.

spracoval: M. P.line
line

Diskusia


forum 01.08.2008: admin, Diskusia k článku "Kde sa vzala podprsenka"rightend